Nauka

Żywa skamielina w postaci mikrobów, odkryta pod powierzchnią Ziemi

-

3 min czytania

Na nowy mikrob żywiący się radioaktywnością natrafili naukowcy. Znajdował się w ewolucyjnym uśpieniu nawet przez 175 milionów lat.

W kopalni złota na południu Afryki, na głębokości trzech kilometrów odkryto mikrob o łacińskiej nazwie Candidatus Desulforudis audaxviator. Okazało się, że żyje on w wodnych kieszeniach głęboko pod powierzchnią ziemi, a czerpie energię z powstałą z reakcji chemicznych wywoływanych naturalną radioaktywnością minerałów.

Za badanie mikroba i zrozumienie jak ewoluował on w izolacji, zabrał się zespół z Bigelow Laboratrory for Ocean Sciences w Stanach zjednoczonych. Populacje tych samych mikrobów odkryto także na Syberii i Kalifornii. Występowały one w dwóch różnych środowiskach, więc zespół spodziewał się, że będą między nimi wyraźne różnice w przystosowaniu do otoczenia.

Myśleliśmy o mikrobach tak, jakby były mieszkańcami odizolowanych wysp, jak zięby, które Darwin badał na Galapagos – powiedział Ramunas Stepanauskas współautor badania

Okazało się jednak, że po zbadaniu genomów 126 drobnoustrojów z tych trzech miejsc, że są one prawie identyczne.

Wykluczono możliwości podróży mikrobów na duże odległości, bo jest to mało prawdopodobne, aby przetrwały w obecności tlenu lub na powierzchni.

 

Najlepszym wyjaśnieniem, jakie mamy w tej chwili, jest to, że te mikroby nie zmieniły się zbytnio, odkąd ich fizyczne lokalizacje rozdzielono podczas rozpadu superkontynentu Pangea, około 175 milionów lat temu. Wydają się żywymi skamieniałościami z tamtych czasów – dodaje Stepanauskas.

Bakterie, przynajmniej te w większości zbadane, niezwykle szybko dostosowują się do zmian środowiskowych (na przykład do antybiotyków). W tym wypadku, badanie wskazuje, że nie wszystkie drobnoustroje ewoluują w tym samym tempie.

To odkrycie pokazuje, że musimy zachować ostrożność, przyjmując założenia dotyczące szybkości ewolucji i interpretacji drzewa życia. Jest możliwe, że niektóre organizmy wchodzą w ewolucyjny pełny sprint, podczas gdy inne zwalniają do pełzania, utrudniając ustanowienie wiarygodnych molekularnych osi czasu Powiedział Eric Becraft główny auutor badania.

Naukowcy zasugerowali, że drobnoustroje mogą posiadać, swego rodzaju, ochronę przed mutacjami blokując kod genetyczny. Podczas replikowania DNA może dochodzić do mutacji. Jest to wykonywane przez enzymy nazywane polimerazami DNA, które stosuje się w biotechnologii. Jeżeli się okaże, że te drobnoustroje mają bardzo dokładne polimerazy, to wspomoże to dziedzinę właśnie biotechnologii.

Takie enzymy mogą być przydatne w sekwencjonowaniu DNA, testach diagnostycznych i terapii genowej

Badanie pogłębia również wiedzę na temat mikroorganizmów znajdujących się głęboko pod powierzchnią , które były w zasadzie nieznane do lat 90. Obecnie uważa się, że stanowią 10% biomasy naszej planety.

Pełne badanie możecie przeczytać tutaj.

Czytaj też: Tesla bez kierowcy doprowadziła do śmierci 2 osób i pożaru, który gaszono przez 4 godziny

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Nauka