LifestyleMood

Niesamowite zorze polarne – oto jak możesz je obejrzeć w Polsce

-

2 min czytania

Luty i marzec to najlepsze miesiące, aby zobaczyć niezwykłe zorze polarne. Dzięki internetowej kamerce możesz oglądać je na żywo z zacisza własnego domu.

Zorza polarna to niezwykłe zjawisko, a jej zobaczenie na żywo jest na liście marzeń wielu osób. Ale czym tak właściwie są kolorowe światła na niebie? Zorza polarna to zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, które ma silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym (dwubiegunowym). Jako że ekspertem od zjawisk pogodowych nie jestem, w celu zapoznania się z procesem powstawania zórz odsyłam do Wikpedii. Niestety, w naszej szerokości geograficznej niezwykłą rzadkością jest pojawienie się świateł wędrujących po niebie. Mimo to zorza polarna była w grudniu widziana w kilku miejscach w Polsce. Jest to jednak niezwykle rzadkie zjawisko. Z pomocą przychodzi nam – niemieszkającym na kole podbiegunowym – kamerka live zainstalowana na Alasce.

Zorza polarna live show

Kamera Northern Lights, która umożliwia oglądanie zorzy polarnej na żywo, znajduje się w Churchill w Kanadzie, miejscu, które często roi się od niedźwiedzi polarnych (chociaż liczba niedźwiedzi polarnych spadła tam od lat 90.). Grupa ochrony przyrody Polar Bears International ma swoją siedzibę w tym odległym mieście i pomaga koordynować kamerę na żywo.

W Churchill jest ponad 300 nocnych świateł rocznie. To naprawdę fajne. Możemy oglądać tutaj tańczące i poruszające się światła.

Mówi Krista Wright, dyrektor wykonawcza Polar Bears International .

W lutym i marcu Churchill (położone na zachodnim brzegu Zatoki Hudsona) ma zwykle najczystsze niebo. Co ważne, najlepsze godziny oglądania to zazwyczaj od 4:00 do 10:00 czasu środkowoeuropejskiego. Aby mieć pewność, że trafisz na zorzę polarną podczas obserwacji, możesz posiłkować się stroną, która pokazuje gdzie na danym biegunie jest ona aktualnie widoczna.

A do oglądania polecam włączyć sobie jakiś klimatyczny album, na przykład Back Home od naszego rodaka, Daniela Spaleniaka.

Czytaj też: Tajemnicze słupy świetlne na Syberii i inne zjawiska pogodowe

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne, tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha oraz dokucza znajomym. Przez rok mieszkała w Wietnamie i uczyła dzieci angielskiego, ale stwierdziła, że jednak lubi zimę i wróciła do kraju. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Lifestyle