AnimacjaAnime

Zmarł legendarny japoński animator Yasuo Otsuka, był mentorem Hayao Miyazaki

-

2 min czytania

O śmierci Yasuo Otsuki poinformował producent Studia Ghibli Toshio Suzuki w trakcie rozdania nagród Tokyo Anime Award. Yasuo Otsuka miał 89 lat.

Otsuka urodził się 11 lipca 1931 roku w japońskiej prefekturze Shimane. Dołączył do Toei Dōga (obecnie znanego jako Toei Animation) w 1956 roku i pracował w nim nad The White Snake i The Little Prince and the Eight-Headed Dragon. Pełnił funkcję dyrektora animacji w kultowym filmie anime Horus – Prince of the Sun, przyszłego współzałożyciela Ghibli, Isao Takahaty. Krytycy chwalili jego płynną, żywą animację przy tych i wielu innych uwielbianych tytułach.

Otsuka przeniósł się poźniej do studia A Production (obecnie  Shinei Animation), a ostatecznie dołączył do studia Telecom Animation Film.

Był reżyserem animacji i projektantem postaci w pierwszym telewizyjnym serialu anime Lupin III, który wyznaczył ramy dla długoletniej serii.

Pracował także z byłym protegowanym i bliskim przyjacielem Hayao Miyazakim jako reżyser animacji Future Boy Conan, Lupin III: The Castle of Cagliostro (przy którym był również projektantem postaci) i wielu innych produkcji.

Ostatnie lata kariery Otsuka spędził jako instruktor animacji w Tokijskiej Akademii Animacji Yoyogi. W 2019 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia za całokształt twórczości na 42.dorocznych Nagrodach Japan Academy.

Czytaj też: Czas pokochać modę. Sprawdźcie wspaniałe ciuchy inspirowane Totoro

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Animacja