Ludzie

Zmarł hiszpański komik El Risitas, był twarzą emotki KEKW

-

2 min czytania

El Risitas to prawdziwa legenda. Juan Joya Borja zyskał popularność na całym świecie dzięki swojemu występowi w programie Jesusa Quintero Ratones coloraos.

Nagranie jego występu z 2007 roku zaczęło zataczać szerokie kręgi w sieci w 2015 roku. Oryginalne nagranie pokazuje Joyę, który opowiada historię o tym, jak jego patelnie do paelli zostały porwane przez ocean. Komik przerywa jednak swoją opowieść jednym z najbardziej rozpoznawalnych śmiechów w historii.

https://www.youtube.com/watch?v=KHZ8ek-6ccc

Oryginalnie wideo pojawiło się na Youtube 25  czerwca 2007 roku i zebrało miliony odtworzeń, zanim trafiło do annałów memiarstwa.

El Risitas miał 65 lat

W marcu 2014 roku materiał filmowy z wywiadu został wykorzystany przez Bractwo Muzułmańskie do parodiowania prezydenta Egiptu Abdela Fattaha el-Sisiego. Powstały również inne parodie, zwykle parodiujące technologię i gry. Najczęściej oglądane wersje wideo z napisami Joya, to te w których pojawił się jako projektant karty graficznej Nvidia GeForce GTX 970, projektant Team Fortress 2, pracownik Valve rozmawiający o Dota 2, przedstawiciel firmy Canon omawiający aparat C300 czy pracownik Xbox Live opisujący platformę.

W marcu 2015 r. memowi poświęcono najwięcej uwagi po premierze MacBooka 2015, w którym Joya został podpisany jako projektant pracujący nad prototypem.

Mem był porównywany do nagrania z filmu Downfall, w którym podziwialiśmy Hitlera, który dostawał cholery. W Polsce jednym z najbardziej popularnych nagrań z Downfall, było to stworzone na temat popularnego klubu Kamieniołomy. Co ciekawe twórcą tego mema był nieznany wtedy jeszcze Taco Hemingway.

We wrześniu 2020 roku Joya został przyjęty do Hospital de la Caridad w Sewilli, gdzie przeszedł interwencję z powodu problemu naczyniowego. Lekarze w wyniku komplikacji musieli amputować mu nogę.

W południe 28 kwietnia 2021 roku Joya został przeniesiony ze Hospital de la Caridad do Hospital Universitario Virgen del Rocío po nagłym nawrocie choroby. Zmarł z powodu komplikacji później tego samego popołudnia w wieku 65 lat.

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Ludzie