LudzieNews

Zmarł Filip, książę Edynburga, mąż królowej Elżbiety

-

2 min czytania

Dzisiaj zmarł Filip książe Edynburga, najdłużej żyjący małżonek władcy w historii imperium brytyjskiego, a także najstarszy współmałżonek kiedykolwiek panującego monarchy brytyjskiego.

Książę Filip urodził się w Grecji 10 czerwca 1921 roku, jako członek greckiej i duńskiej rodziny królewskiej. Kiedy był jeszcze dzieckiem, jego rodzina została wygnana i musieli opuścić kraj. Edukację uzyskał we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytani. Wstąpił także w szeregi Królewskiej Marynarki Wojennej. Podczas wojny służył we flotach na Morzu Śródziemnym i Pacyfiku.

Zmarł w wieku 99 lat. Oficjalne ogłoszenie podane z Pałacu Buckingham mówi:

Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłasza śmierć ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor. Dalsze ogłoszenia zostaną podane w odpowiednim czasie. Rodzina królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie.

Ze względu na żałobę flagi na masztach zostały opuszczone do połowy w symbolicznym geście.

Od pewnego czasu stan zdrowia księcia Filipa się pogarszał. W 2017 roku ogłosił, że rezygnuje z uczestnictwa w królewskich zaręczynach. Wtedy jeszcze żartował, że to dlatego, że nie może wstać. Jego ostatnie publiczne wystąpienie było w tym samym roku podczas parady Royal Marines na dziedzińcu Pałacu Buckingham.

Od tamtego czasu wraz z małżonką przebywali w odosobnieniu w posiadłości w Norfolk. Tam też obchodzili swoją 73 rocznicę, a Filip swoje 99 urodziny.

 

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Ludzie