LifestyleNews

Zorganizowana grupa złodziei klocków LEGO wpadła w ręce francuskiej policji. To Polacy

-

2 min czytania

Władze francuskie prowadzą obecnie dochodzenie w sprawie grupy polskich złodziei, którzy rabowali sklepy LEGO, a następnie sprzedawali skradzione klocki.

Choć szczyt sławy polskich mafiozów i gangsterów przypada na lata 90, to nadal nasi rodacy potrafią zaskoczyć przypadkami zorganizowanej przestępczości. Niegdyś byliśmy słynni z kradzieży samochodów. Ale czasy się zmieniają i trzeba było się przebranżowić. Teraz mamy swoje 5 minut w związku z napadami na… francuskie sklepy z klockami LEGO. Choć dla większości ludzi kojarzą się one z zabawką dla dzieci, to istnieją też zestawy kolekcjonerskie dla dorosłych. Zarówno zestawy dla tych trochę większych, jak i dla najmłodszych potrafią osiągać wysokie ceny. Szczególnie jeśli powstało tylko kilkaset unikatowych pudełek.

Francuska policja podała informację, że prowadzi dochodzenie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej z Polski, która miała włamywać się do sklepów LEGO. Aresztowany gang został po raz pierwszy zgłoszony we Francji w listopadzie 2019 r., a następnie ponownie w lutym 2020 r.

Przyjeżdżają do Francji, osiedlają się w hotelu w regionie paryskim, a następnie rozpoczynają napad na sklepy z zabawkami, po czym wracają do Polski, aby sprzedać swoje towary.

Powiedział oficer.

Oprócz napadów na sklepy, miejsce miały też podobno włamania do domów prywatnych kolekcjonerów.

Społeczność Lego to nie tylko dzieci. Jest wielu dorosłych, którzy się nim bawią. W internecie odbywają się zamiany i wyprzedaże. Mieliśmy ludzi narzekających, że włamano się do ich domów i skradziono klocki Lego.

Powiedział francuskiej gazecie Le Parisien jeden z badaczy LEGO.

Działalność przestępcza nękająca LEGO nie jest oczywiście wyłączną domeną Francji i Polaków. Istnieją też doniesienia o kradzieży LEGO w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. W 2005 roku w San Diego aresztowano grupę kobiet za kradzież cegieł o wartości 200 000 €.

Firma wycofuje swoje kolekcje po około dwóch latach od ich pojawienia się, więc rynek rzeczy używanych jest nieunikniony. Zjawisko to eksplodowało w ciągu ostatnich ośmiu lat, ponieważ ludzie zdali sobie sprawę, że mogą zarabiać na sprzedaży LEGO w Internecie.

Czytaj też: Wyłoniono w konkursie dwie ostatnie osoby do lotu SpaceX. To niestety nikt z nas

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Lifestyle