Kultura

Youtube zablokował kanał szachowy, bo uznał, że “czarny” i “biały” to rasistowskie stwierdzenia

-

2 min czytania

Jak poinformował chorwacki szachista Antonio Radic w rozmowie z Dailymail Youtube zablokował jego kanał, ponieważ uznał go za rasistkowski.

Youtube zablokował kanał szachowy, ponieważ uznał, że używanie słów “black” i “white” ma podłoże rasistowskie”. Youtube uznał content szachisty za “szkodliwy” i “niebezpieczny”.

Eksperci twierdzą, że za tą decyzją stał Youtube’owi filtry używane przez Sztuczną Inteligencję. Zauważyli, że 80% szachowych nagrań na platformie jest oznaczana, jako problematyczne w związku z używaniem słów: “black”, “white”, “attack” i “threat”.

Naukowcy sugerują , że platformy mediów społecznościowych powinny uwzględniać język szachowy w swoich algorytmach, aby uniknąć przyszłych incydentów.

Agadmator zbanowany za rasizm

Antonio Radic na Youtubie jest znany jako Agadmator i posiada ponad miliony subskrybentów. Jego kanał został zablokowany po tym, jak zapostował nagranie z Hikaru Nakamura – najmłodszych szachistą w historii, który otrzymał tytuł Arcymistrza.

Youtube używa algorytmów Si i ludzkich moderatorów do odfiltrowywania zabronionych treści. Ale w tym przypadku algorytm nie potrafił rozróżnić mowy nienawiści od normalnej rozmowy.

„Nie wiemy, jakich narzędzi używa YouTube, ale jeśli opierają się one na sztucznej inteligencji do wykrywania rasistowskich języków, taki wypadek może się zdarzyć” – powiedział Ashiqur R KhudaBukhsh, informatyk z Instytutu Technologii Językowych Carnegie Melon.

Naukowcy postanowili przeprowadzić badanie, które sprawdziło w jaki sposób SI klasyfikuje pewne słowa, jako mowę nienawiście.

Dwóch badaczy sprawdziło ponad 680 tysięcy komentarzy na pięciu najpopularniejszych kanałach szachowych. Niemalże 82% komentarzy zostało oznaczone jako rasistowskie.

Badacze zauważyli, że dla programu słowa “biały”, “czarny” i “zagrożenie” były stwierdzeniami rasistowskimi i nie przechodził przez filtry..

Trzydziestotrzyletni Radić założył swój kanał na YouTube w 2017 roku i  posiada w tym momencie ponad milion subskrybentów. Jego najpopularniejszy film, będący przeglądem meczu z 1962 roku, zebrał ponad 5,5 miliona wyświetleń.

Czytaj też: Kolejna Sztuczna Inteligencja zawieszona za mowę nienawiści

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Kultura