Gaming

Wydawcy muzyczni zarzucają Robloxowi naruszenie praw autorskich. Chcą za to 200 milionów dolarów

-

2 min czytania

Jak donosi Variety NMPA (National Music Publishers Association) oczekuje 200 milionów dolarów zadośćuczynienia od Roblox Company za wielokrotne naruszanie praw autorskich.

Prezes i dyrektor generalny NMPA David Israelite wyjawił, że złożył pozew na dorocznym spotkaniu grup. „Roblox zarobił setki milionów dolarów, wymagając od użytkowników płacenia za każdym razem, gdy przesyłają muzykę na platformę — korzystając z braku wiedzy młodych ludzi na temat praw autorskich — a następnie nie podejmując praktycznie żadnych działań, aby zapobiec powtórnym naruszeniom lub ostrzegać użytkowników, że podejmują w ten sposób ryzyko” – powiedział. Pozew złożyli wydawcy reprezentujący takie grupy jak Ariana Grande, deadmau5, Imagine Dragons czy Ed Sheeran.

Jak na razie przedstawiciele Roblox nie skomentowali tej sytuacji.

Roblox to w tym momencie jedna z najpopularniejszych platform growych na świecie, z której codziennie korzysta ponad 21 milionów graczy poniżej 13 roku życia. Można przyjąć, że tak młody użytkownik nie rozumie zasad praw autorskich i często nieświadomie je łamie.

Aby wykorzystać muzykę w swojej Robloxowej grze, wystarczy, że wybierzecie piosenkę, którą posiadacie na swoim komputerze i zapłacicie cenę, jaką poda wam Roblox. Cena zależy zapewne od wielkości pliku i jego długości. Płatność jest dokonywana przy użyciu cyfrowej waluty – Robux.

NMPA zarzuca twórcom Robloxa, że nie informują użytkowników, iż wrzucanie muzyki należącej do innych firm jest nielegalne, a zarazem zarabia gotówkę na każdym uploadzie.

Przedstawiciele NMPA wspomniał również Twitcha, jako jedną z głównych firm, które łamią prawo w podobny sposób.

Twitch wcześniej kwestionował tego typu roszczenia w październiku zeszłego roku, ale od tego czasu kilku wydawców muzycznych zażądało usunięcia swoich produkcji z platformy, a Israelite wyjawił, że: „NMPA nasila swoją kampanię usuwania utworów objętych praw autorskich przeciwko Twitchowi i będzie nadal usuwać muzykę, za którą  Amazon odmawia zapłaty. ”

Czytaj też: Wojna Rohirimów – zapowiedziano animowany prequel filmowej trylogii Władca Pierścieni

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Gaming