Tech

Użytkownicy monitoringu Eufy mogli podglądać obraz z kamer, które nie należą do nich

-

2 min czytania

Aplikacja Eufy wspierająca użytkowników ich kamer monitorujących dała dostęp do nagrań zupełnie obcych osób, zamiast do własnych kanałów wideo.

Instalując monitoring, zakładamy, że robimy to dla własnego bezpieczeństwa i ochrony prywatności. Ostatnią rzeczą, której byśmy chcieli od swojej kamery to pokazanie naszego kanału wideo lub wyświetlanie nagranego materiału kompletnie nieznajomym osobom. Jednak właśnie to przydarzyło się niektórym właścicielom kamer monitorujących Eufy. Wielu klientów zgłosiło wczoraj na portalu Reddit i Twitterze, że ich aplikacja Eufy nagle dała im dostęp do kamer wideo zupełnie obcej osoby, zamiast do ich własnych. Jak podawali użytkownicy, ich konta zachowywały się, jakby zostały przelogowane na inne profile. Mogli oglądać zarówno relacje na żywo, jak i nagrania dostępne na ich kontach. Co więcej, do wglądu były też dane kontaktowe z przelegowanego konta.

Cała sytuacja wywołała niemałe oburzenie. I nie ma się czemu dziwić.

Sprawdziłem dzisiaj moją aplikację (z Nowej Zelandii) i zauważyłem, że żaden z filmów nie był moim własnym. Widzę też ich dane kontaktowe […]. Mam trójkę małych dzieci, bardzo się martwię, że inni też patrzą na moje kamery.

Napisał użytkownik MeChum87.

Większość zgłoszeń pochodziła z Australii, ale niektórzy użytkownicy w USA zgłaszali ten sam problem. Raporty wydają się szybko narastać, chociaż niektórzy twierdzą, że w ich aplikacji Eufy wszystko działa tak, jak zawsze. Oprócz kamer bezpieczeństwa Eufy sprzedaje również inne inteligentne urządzenia domowe i gadżety, w tym żarówki, odkurzacze robotów, inteligentne zamki, dzwonki wideo i elektroniczne nianie. Nie jest jasne, czy błąd dotyczy także innych kategorii produktów. Tymczasem Eufy swoim klientom zaproponowało… włączenie i wyłączenie kamery.

Tego typu naruszenie prywatności jest z pewnością koszmarem dla klientów firmy, a zaufanie do produktów i oprogramowania zostało poważnie nadszarpnięte. Myśl o tym, że prywatne nagrania z twojego domu może obejrzeć zupełnie obca osoba, musi być okropna.

Czytaj też: Trwają badania nad drogą, która będzie ładować samochody elektryczne

Małgorzata Chuchel
Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Tech