Lifestylexd

Dzięki wyciekowi danych z Facebooka wiemy ilu Polaków jest szlachtą i nie pracuje

-

3 min czytania

Na skutek ataku hakerskiego do sieci wyciekło ponad 500 milionów danych użytkowników Facebooka, w tym 2 500 000 danych Polaków. Dzięki temu można dowiedzieć się ciekawych rzeczy o naszych rodakach. Na przykład tego ile z osób, których dane wyciekły jest szlachtą i nie pracuje.

W weekend eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ujawnili, że około pół miliarda danych osobowych użytkowników Facebooka zostało naruszonych. Skarbnica danych obejmuje między innymi imiona i nazwiska, urodziny, numery telefonów, a także lokalizację. Facebook powiedział, że ogromny wyciek wynika z problemu z 2019 roku, który został już naprawiony. Mimo to nie ma możliwości odzyskania tych danych. Dotknęło to również 2 500 000 kont w Polsce, a firma nie ułatwia ustalenia, czy naruszenie dotyczyło twojego konta. Pomocna może być tu strona haveibeenpwned.com, która pokaże Ci, czy Twój mail został skradziony (nie tylko przy okazji wycieku danych z Facebooka, ale i w ogóle).

Branżowe serwisy, które przejrzały opublikowaną bazę danych, wyciągają z niej całkiem niezłe ciekawostki. Możemy się na przykład dowiedzieć, co najczęściej wpisują Polacy w miejscu pracy. Szczerze mówiąc, wyniki mnie nie zdziwiły. Najpopularniejszą odpowiedzią jest “własna działalność”. Na miejscu drugim plasuje się (a jakżeby inaczej) słynne “Szlachta nie pracuje” (15 873 osób). Zawsze chciałam wiedzieć, co ludzie wpisujący to jako miejsce pracy mają na myśli. Nie chcą ujawniać gdzie pracują, żyją z 500+, czy naprawdę należą do szlachty? Czy odziedziczyli ogromny majątek i nie muszą dzięki temu pracować? Czy to jakieś tajne stowarzyszenie? Podejrzewam, że nie dowiem się tego nigdy.

Kolejnym pozycjom również trzeba oddać to, że są dosyć… kreatywne? Wśród 2,5 miliona Polaków, których dane wyciekły mamy też sporo pracowników Wyższej Szkoły Robienia Hałasu (1095), Wyższej Szkoły Melanżu (1048) oraz matek 24 h na dobę (738). Przez zestawienie przewijają się na szczęście również zwykłe miejsca pracy, takie jak Biedronka (1038), czy KGHM Polska Miedź (994). Wyraźnie widać też, że mamy sporo aktywnych w mediach społecznościowych emerytów (5137).

Pełną listę zawodów wskazywanych przez osoby, które padły ofiarami wycieku zostawiam poniżej.

Dzięki wyciekowi danych z Facebooka, wiemy ile Polaków jest szlachtą i nie pracuje

Wpisanie miejsca pracy na Facebooku nie jest obowiązkowe. Może lepiej więc czasem je przemilczeć, niż wpisywać coś głupiego?

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Lifestyle