Serial

Wychowane przez wilki – co jest pięć? (SPOILERY!)

-

7 min czytania

”Wychowane przez wilki” (ang. Raised by wolves) to jeden z najbardziej intrygujących seriali science fiction od czasu ostatniej wersji ”Battlestar Galactica”. Wyprodukowana przez Ridleya Scotta i napisana przez Aarona Guzikowskiego produkcja od pierwszego momentu intryguje. Widać w tym rękę samego Scotta – krajobrazy, scenografia i tonacja kolorystyczna to dokładnie to, co znamy z ostatnich filmów twórcy Obcego. Poszczególne elementy fabuły puszczają oko do osób obeznanych z najróżniejszymi klasykami literatury fantastycznonaukowej.

No właśnie, osoby oczytane w tym gatunku załapią pewne rzeczy od razu, zwłaszcza znając pewne schematy. Laicy natomiast mogą mieć ciężki orzech do zgryzienia. Serial nie tłumaczy dużo, wielu rzeczy trzeba się domyślić. Z pomocą ma przyjść ten tekst, w którym postaram się przedstawić najważniejsze elementy tej produkcji. Do końca serialu pozostały trzy odcinki, nie jest to więc recenzja. Jeśli pominąłem jakiś ważny dla ciebie element, o którym chcesz wiedzieć więcej, daj nam znać w komentarzu, a powiększymy tekst o dodatkowe rzeczy.

Zacznijmy od najbardziej rzucającej się w oczy postaci:

Necromancer
Raised by wolves

Necromancer – najpotężniejsza broń stworzona przez człowieka, fot by HBO

Necromancer to rodzaj bojowego androida, który został skonstruowany podczas Wojen Religijnych w XXII wieku. Zaprezentowany przez Mithraistów w 2120 roku jako sposób na oczyszczenie Ziemi z niewiernych przed nadejściem ich boga, Sola. Wiemy o przynajmniej dziewięciu, zostały one wykorzystane przeciwko siłom Ateistów podczas Bitwy o Boston, którą przez chwilę możemy zobaczyć.

W stanie spoczynku przypominają zwykłe androidy z wyglądu i zachowania, czyli istoty biomechanicze stworzone na wzór człowieka. W momencie aktywacji przyjmują metaliczną formę i stają się prawdziwymi maszynami do zabijania. W tej postaci zyskują następujące umiejętności:

  • Latanie
  • Ponaddźwiękowy krzyk o ogromnej mocy
  • Oddech, który może zamrażać i topić
  • Zmiana postaci, tzw. shapeshifting
  • Może wpływać na ludzi, powodując u nich sen

Co ciekawe, największa ich moc leży w oczach. To one pozwalają na przemianę w formę bojową. Bez nich każdy Necromancer to zwykły android z mocniejszą budową. Jest oczywiste, że oczy to ważny element historii. Jak na razie nie wiemy jeszcze w jakim stopniu. Zrobimy update artykułu, jeśli cokolwiek się wyjaśni w ostatnich odcinkach.

Matka i Ojciec
Raised by Wolves

Ojciec i Matka – nadzieja ludzkości według ateistów, fot by HBO

Dwójka androidów wysłana na planetę Keppler-22b, zaprogramowana przez naukowca ateistów do stworzenia i wychowania kolonii ludzkiej z dala od wiary i zniszczonej wojną Ziemi.

Za pomocą zaawansowanej technologii tworzenia dzieci z probówki i sztucznej pępowiny Matka ”rodzi” szóstkę dzieci.  Jej jedynym zadaniem jest bezpieczeństwo dzieci i kolonii pod każdym względem i wychowanie ich na ateistów. Jest dość mocno zasugerowane, że gotowa byłaby zabić którekolwiek z dzieci jeśli wykazałoby ono chociaż odrobinę metafizycznej wiary. W pewnym momencie dowiaduje się, że jest Necromancerem. Postanawia nosić swoje bojowe oczy w woreczku na piersi i używać ich tylko wtedy, kiedy jej dzieci są w niebezpieczeństwie.

Ojciec, jako zwykły android serwisowy, musi jedynie dbać o bezpieczeństwo i dobry byt całej rodziny. Dość często zaznacza, że szczęście Matki to jeden z jego priorytetów. To on zajmuje się uprawą jedzenia i wszelakimi pracami fizycznymi. Z racji gorszej konstrukcji i oprogramowania dość często sprzecza się z Matką.

Planeta Keppler-22b
Raised by wolves

tereny południowej Afryki posłużyły twórcom za planetę Kepller-22b, fot by HBO

Pierwsza planeta o warunkach zbliżonych do Ziemi, która została odkryta przez Nasa. Zlokalizowana jest 587 lat świetlnych od Układu Słonecznego w układzie Cygnusa. Przez, zbliżoną do naszej, odległości od jej słońca możliwe jest tam występowanie wody.

W serialu Keppler-22b jest planetą zdatną do zamieszkania ale bardzo niegościnną. Podczas gdy gleba jest żyzna i pozwala na uprawy, pogoda jednak jest tak drastyczna, że niemożliwe są bardziej skomplikowane produkty rolne. Na dodatek występują na niej radioaktywne jamy, które mają powolny, ale zabójczy wpływ na wszystko dookoła.

Mamy niemal całkowitą pewność, że planeta była kiedyś zamieszkana przez inteligentne istoty. Wspomniane jamy mają idealny kształt kolisty, co może być dziełem tylko narzędzi. Jeden z bohaterów natrafia również na wpół zakopany na pustyni dwunastościan, który ewidentnie nie jest dziełem naturalnym. Planeta też ”mówi” – poprzez wizje lub głosy widziane tylko przez wybrane osoby. Tutaj ponownie poszerzymy wpis o nowe informacje, jeśli takie dostaniemy w najbliższy piątek.

Flora jest uboga i bardzo pustynna. O faunie wiemy tylko tyle, że na pewno jest i było. Często widzimy ogromne szkielety zwierząt przypominających węże i, jak na razie, poznaliśmy tylko jeden żyjący gatunek – humanoidalne stwory z uszami, oczami i pięcioma palcami u rąk i stóp. Ich wygląd jest przerażająco ludzki.

Raised by wolves

Nie widać tego w ruchu ale te istoty są bardzo ludzkie, fot by HBO

Mitraizm, Ateizm i Wojny Religijne
Raised by Wolves

Ragnar w kosmosie czyli Travis Fimmel jako jeden z mitraistów, fot by HBO

Nazwa Mitraizm pochodzi od starożytnego, perskiego bóstwa Mitry. Mitra, bądź Mithra, był bogiem słońca i światłości, opiekunem przysiąg i układów, patronem wojowników i władców. Mitraiści nazywają swojego boga inną nazwą – Sol, czyli Słońce po łacińsku.

Jedyne co wiemy więcej na temat ich bardzo radykalnej wiary, która doprowadziła do upadku ludzkości to przepowiednia o ”sierocie, który mieszka w pustej krainie i odkryje mitraistyczne tajemnice”. Jest też ewolucją katolicyzmu, co widać w użyciu formy krzyża jako pozy Necromancerów w locie, aby wzbudzały strach w umysłach niewiernych. Nawet ich hierarchia i zwyczaje mają wiele podobieństw.

Ateiści są tym co znamy z życia codziennego – nie wierzą w istnienie jakichkolwiek bóstw. W serialu stoją w bezpośredniej opozycji mitraistów i są pełnoprawną antyreligijną frakcją militarną. Jednemu z nich, ”nawróconemu” ateiście i konstruktorowi androidów dla frakcji przeciwnej, jako pierwszemu udało się przeprogramować Necromancera.

To pomiędzy te dwa ugrupowania ludzkość się podzieliła i rozpoczęła wojny na tle religijnym, trwające prawie cały XXII wiek. Po stworzeniu androidów bojowych skala walk stała się tak ogromna, że Wojna Religijna skutecznie doprowadziła do zniszczenia całej planety i gatunek ludzki na skraj wyginięcia.

W odpowiedzi na umierający świat doszło do wystrzelenia przez mitraistów Niebiańskiej Arki, z zahibernowanymi wierzącymi, na planetę Keppler-22b. Wspomniany wcześniej naukowiec ateista, Campion Sturges, przeprogramował dwa androidy i wysłał je tam znacznie lżejszym statkiem, który umożliwił im być tam znacznie wcześniej od Arki. Wszystko po to by stworzyć społeczeństwo całkowicie wolne od wiary.

Oto najciekawsze motywy, które zaserwowało nam HBO razem z showrunnerem serialu, Aaronem Guzikowskim. Jest to najbardziej oryginalna i zajmująca produkcja fantastycznonaukowa ostatnich lat, pomimo paru potknięć (o tym w recenzji) i kilku klisz gatunkowych. Z drugiej strony wymaga dość sporo od odbiorcy, nie podaje wszystkiego od razu na tacy. Więc jeśli masz jeszcze jakieś pytania pisz w komentarzach. Z chęcią odpowiem i na pewno poszerzę artykuł o dodatkowe informacje jak tylko się pojawią się w “Wychowanych przez wilki”.

Szymon Czaja
Gracz od czasów Amigi 500 i Desert Strike. Pasjonat Gwiezdnych Wojen i wszystkiego co science fiction - od kampowego pulpu w stylu ''Morderczych pomidorów z Marsa'' do hard science fiction. Nie pogardzi też dobrym i mrocznym fantasy. Warhammer 40000 to, według niego, najlepszy world building w historii gier. Nie lubi używać liczb ani gwiazdek do oceniania rzeczy. Wyznawca mantry ''for gamers by gamers'', nie napisze recenzji, póki nie skończy gry i powie wprost, jak mu się coś nie podoba. Dalej czeka na ekranizację Thorgala i Szninkla i porządną wersję legend arturiańskich, żeby chociaż na chwilę mógł zapomnieć o Excaliburze, którego widział setki razy.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Serial