Naszym zdaniemPodróżeTech

Wirtualne podróże i słuchanie lokalnych stacji radiowych z aplikacją Drive and Listen

-

3 min czytania

W czasach kiedy przemieszczanie się na większe odległości jest znacznie utrudnione, wirtualne podróże stają się coraz bardziej popularne.

Ty też jesteś jednym z tych, którzy nie mogą się doczekać, aż będzie można swobodnie zwiedzać świat? Nie jesteś jedyny. Niestety, jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy będziemy musieli się z tym borykać. Na szczęście powstaje coraz więcej inicjatyw i aplikacji, które pozwalają nam poczuć, chociaż namiastkę dawnej wolności i beztroski. Chociaż nie wymyślono jeszcze niczego, co by równało się z prawdziwymi wojażami, to możemy sobie chociaż poudawać, że gdzieś wyjechaliśmy i właśnie jesteśmy na przejażdżce po nowym mieście.

Wirtualne podróże z Drive and Listen

Aplikacja ta została stworzona przez studenta Erkama Şekera. Mężczyzna pochodzi z Turcji, jednak na co dzień studiuje w Monachium.

Brakowało mi jazdy po moim mieście, nawet ruchu ulicznego i codziennego zamieszania. Pewnego dnia przyłapałem się na oglądaniu filmów ze Stambułu. Fajnie było zobaczyć moje miasto, ale pomyślałem – dlaczego by nie słuchać radia w tle, żeby przeżyć w pełni jazdę samochodem? Zdałem sobie wtedy sprawę, że innym ludziom na całym świecie musi brakować tego doświadczenia bycia w drodze.

Powiedział Şeker w wywiadzie dla Lonely Planet.

Czytaj także: WindowSwap – kolejny sposób na podróżowanie bez wychodzenia z domu.

Aplikacja zabierze Cię na wycieczkę po ulicach miast takich jak Paryż, Lizbona, Pekin, Buenos Aires, Moskwa czy Seul. Co ciekawe, można przejechać się też po osławionym w tym roku Wuhan. Twórca korzysta z dostępnych na YouTubie nagrań z miast. Niektóre z nich obejmują główne punkty turystyczne np. Koloseum w Rzymie lub Tokyo Tower w Tokio. Działanie aplikacji jest bardzo proste. Wybieramy interesującą nas miejscowość z dostępnej listy i w ciągu kilku sekund znajdujemy się na miejscu kierowcy samochodu lub skutera. W prawym dolnym rogu ekranu możemy wybrać stację radiową, której będziemy słuchać podczas naszej przejażdżki. Prędkość ustawiamy zależnie od naszych preferencji na 1, 1.5, lub 2.

wirtualne podróże z muzyką z lokalnego radia

Przejażdżka po Miami (źródło: screen z aplikacji)

Bardzo fajną opcją jest też możliwość włączenia dźwięków ulicy. Moim osobistym faworytem jest wycieczka na skuterze po Delhi w połączeniu z radiem Bollywood Hits i ulicznym hałasem. Przez chwilę naprawdę można poczuć się jak na azjatyckiej drodze, szczególnie kiedy piesi wchodzą nam niemalże pod same koła.

wirtualne podróże z muzyką z lokalnego radia

Piesi na ulicach Delhi (źródło: screen z aplikacji)

Choć początkowo Ekram stworzył aplikację, aby w jakiś sposób stłumić poczucie braku domu, to przyznał, że teraz postrzega ją również jako nowy sposób odkrywania miast.

To niesamowite przeżycie widzieć nowe miejsca wraz z lokalnymi melodiami z radia w zaciszu własnego domu. Myślę, że to pomaga nam stać się bardziej cierpliwym w tych dniach lockdownu.

Chętnych do skorzystania z narzędzia odsyłam na dedykowaną mu stronę Drive and Listen. Warto tam zajrzeć choćby i tylko ze względu na ładne widoki.

Autora aplikacji można też wesprzeć finansowo tutaj.

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Naszym zdaniem