FoodNews

Wino z kosmosu- degustacja 12 butelek Bordeaux, które spędziły rok na stacji kosmicznej

-

3 min czytania

Dwanaście butelek francuskiego Bordeaux powróciło na Ziemię po roku spędzonym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak smakuje wino starzone w kosmosie? Dowiemy się lada dzień, podczas najbardziej wyjątkowej degustacji win w historii ludzkości.

żródło: Kym Ellis

kosmiczne wino

W listopadzie 2019 roku Space X wysłało w kosmos butelki tego zacnego trunku oraz ponad 300 różnych próbek winorośli i winogron odmiany Merlot i Cabernet Sauvignon

Cały winny eksperyment, prowadzony przez europejski startup Space Cargo Unlimited, nie miał na celu zapewnienia astronautom dostępu do wina, niestety. Żadna z butelek nie została odkorkowana na stacji.

rolnictwo przyszłości

Wino spędziło rok orbitując dookoła Ziemi, starzejąc się w szklanych butelkach, temperaturze ok. 18 stopni i wyjątkowych warunkach ISS.

Każda z butelek została zapakowana w specjalny, stalowy cylinder, który zabezpieczył szkło podczas startu i lądowania.

 

„Naszym celem jest rozwiązanie problemu rolnictwa przyszłości, które będzie zarówno ekologiczne, jak i zdrowe oraz zdolne do wyżywienia ludzkości. Uważamy, że kluczem jest przestrzeń kosmiczna”  współzałożyciel startupu Nicolas Gaume.

Zakładam, że po zakup takiej kosmicznej butelki Bordeaux, zgłosiłoby się sporo wielbicieli i fanów, z całkiem zasobnymi portfelami. Kosmiczny trunek nie jest jednak na sprzedaż.

Już pod koniec lutego, we Francji odbędzie się wyjątkowa degustacja. Smak, kolor i walory niezwykłego wina ocenią najlepsi sommelierzy. Następnie, płyn oraz próbki zostaną dokładnie zbadane w laboratorium.

źródło: Terry Vlisidis

Smak

Jak buduje się smak i zapach wina? W jaki sposób na smak wpływa formowanie się osadu w butelce? Jak ziemska grawitacja oraz mikro grawitacja na stacji kosmicznej wpływają na smak oraz proces fermentacji? Czy oraz kosmiczne promieniowanie zmieni aromat?Eksperyment może pomóc nam w znalezieniu odpowiedzi na te i inne pytania.

Dodatkowo, wysłane w kosmos próbki winorośli posłużą do badań, które wykorzystane będą do stworzenia nowych, odpornych na zmiany klimatyczne szczepów.

Ten eksperyment to kolejny dowód na to, że wino jest bardzo ważnym elementem naszej cywilizacji. Ja się z tym wnioskiem zdecydowanie zgadzam i ma nadzieję, że za 10- 15 lat będzie mi dane spróbować wina z kosmosu. Tylko może nie Bordeaux.

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Food