NaukaNews

Weszli do Piekielnej Studni. Dokonali przełomowego odkrycia!

-

3 min czytania

Kojarzycie studnie pośrodku pustynnego Jemu, gdzie słychać krzyki demonów i potępionych dusz? To miejsce zwane ,,Studnią do Piekła” owiana jest pewną legendą.

Mówi się, że pustynna dziura jest portalem łączącym świat śmiertelników z piekielną otchłanią. Według arabskiej kultury studnie zamieszkują dżiny – demony, które torturują duszę niewiernych.

Wiarygodność legendy związanej z tym miejscem potęguje wydobywający się z wnętrza studni zapach zgnilizny. Okoliczni mieszkańcy twierdzą, iż fetor jest na tyle silny, że ludzie boją się tam podchodzić, by nie zostać porwanym przez dżiny.

Może ci się spodobać: Marvel może stracić pełnię praw do większości swoich postaci

Tajemnicza studnia znana jest także, jako ,,Studnia Barhout” graniczącą z wioską Omman. Do tej pory owiane przerażającymi plotkami i legendami miejsce nie było zbadane przez naukowców.

Teraz przyszedł czas na zmiany. Grupa 8 grotołazów tworząca zespół Oman Cave Exploration Team (OCET), powołana przez urząd badań geologicznych i zasobów mineralnych, postanowiła zejść w na dno studni i dogłębnie ja zbadać. Przed ekspedycją grupa zmierzyła szerokość i głębokość studni, która wynosiła 30m szerokości i 112 metrów głębokości.

Dyrektor generalny urzędu badań geologicznych i zasobów mineralnych – Mahry Salah Babhair opisał wygląd studni następującymi słowami:

Jest bardzo głęboka. Nigdy nie dotarliśmy do dna tej studni, ponieważ jest tam mało tlenu i brak wentylacji. Zauważyliśmy w środku dziwne rzeczy. Wyczuliśmy też coś dziwnego. To tajemnicza sytuacja. – stwierdził Mhary.

Jednak grupa grotołazów dokonała czegoś niemożliwego i dotarła na samo dno studni. Cały przebieg całej ekspedycji został opisany w rozmowie z portalem AFP z prof. Mohammedem al-Kindim z Niemieckiego Uniwersytetu Technologicznego w Omanie, który uczestniczył w 8-osobowej ekspedycji w głąb studni. Stwierdził, że do podjęcia tej odważnej decyzji skłoniła ich pasja i wielkie zaciekawienie, co mogłoby znajdować się na samym dnie Studni Barhout.

Skłoniła nas do tego pasja i czuliśmy, że jest to coś, co ujawni nowy cud natury i część historii Jemenu – podkreślił badacz.

Serwis przeprowadzający rozmowę z naukowcem opublikował również prywatny zapis wideo, na którym widzimy dno ogromnej studni, która rzekomo jest portalem do piekła.

Na wideo uchwycono zapierające dech wnętrze studni, formacje skal, a także  limonkowo-zielone perły jaskiniowe, utworzone przez kapiącą  tam wodę.

Oprócz tego odkryto węże i szczątki różnych gatunków zwierzęta, które prawdopodobnie przez przypadek wpadły do dziury.

Są tam również węże, ale nie będą ci przeszkadzać, jeżeli ty nie będziesz im przeszkadzał – mowi prof. al-Kind

Grupa grotołazów uważa, że cuchnący zapach wydobywający się z wnętrza studni pochodzi ze szczątków gnijących tam zwierząt. Na oficjalny raport związany z piekielną studnią musimy jeszcze trochę poczekać. Do analizy pobrano próbki wody, skal, gleby oraz szczątki niektórych martwych gatunków zwierząt. Na ich podstawie naukowcy będą mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat legendarnej studni do piekła.

Czytaj też: Mężczyzna nazywający się Harry Potter sprzedaje rzadką pierwszą edycję książki „Harry Potter” za 40 000 USD

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Nauka