FilmKultura

W nowym filmi Noah Baumbacha zobaczymy Adam Drivera i Gretę Gerwig

-

2 min czytania

Najnowszy projekt Noah Baumbacha to adaptacja powieści White Noise napisanej przez Dona DeLillo. Dla Baumbacha będzie to drugi raz w karierze, gdy reżyser nakręci film, do którego scenariusz nie został napisany w całości przez niego samego.

Oczywiście możemy spodziewać się, że filmowa wersja powieści otrzyma klasyczny sznyt znany z produkcji Baumbacha. Jego niepodrabialny humor, świetnie napisane dialogi, ale zarazem opowie historię książki, która jest uważana za jedną z najważniejszych amerykańskich powieści XX wieku.

O tym, że Baumbach zdecyduje się na stworzenie ekranizacji, mówiło się od kilku miesięcy. Jednak dopiero wczoraj w nocy otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie. Razem z informacją, że w produkcji zobaczymy Gretę Gerwig (prywatnie żonę reżysera) i Adam Drivera, który był gwiazdą poprzedniego filmu Noaha – Marriage Story.

Noah Baumbach zapowiada nowy film

White Noise opowiada historię Jack Gladneya. Profesora, który naucza o Hitlerze w Koledżu na wzgórzu”. Gladney jest ojcem czwórki dzieci i jest przerażony wypadkiem, który doprowadza do tego, że jego miasto jest pokryte odpadami chemicznymi.

Książka w oryginale nie posiada jednoznacznej historii. Jest raczej interesującą satyrą, która wykorzystuje język i wyjątkowej estetyki do opowiedzenia swojej treści. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, w jaki sposób Baumbach będzie w stanie przełożyć język literacki na potrzeby kina.

Jakiś czas temu za ekranizację powieści miał odpowiadać Michael Almereyda, który ostatecznie zrezygnowałem z tego projektu. Czy Baumbach sobie poradzi? Trudno jednoznacznie oceniać. Jego styl jest na tyle specyficzny, że nie możemy mieć pewności. Dotąd jego produkcje mogły się w nim wręcz taplać. Teraz, aby stworzyć ekranizację, na jaką książka zasługuje. Reżyser będzie musiał zdecydować się trochę stonować.

Albo może nie będzie się przejmował i stworzy zaskakujący miks, który okaże się arcydziełem?

Pozostaje nam czekać i trzymać kciuki.

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Film