LifestyleNewsWydarzenia

W Jaworznie powstanie kawiarnia pod patronatem Davida Lyncha

-

3 min czytania

David Lynch zdecydował się wspierać budowę i promować swoim wizerunkiem właśnie powstającą kawiarnię w Jaworznie. Jak do tego doszło? Wiemy.

Co wspólnego ma słynny reżyser z liczącym sobie niecałe 100 tysięcy mieszkańców miastem na Śląsku o nazwie Jaworzno? Otóż okazuje się, że bardzo wiele i nie chodzi wcale o kręcenie w nim kolejnej produkcji.

Wszystko zaczęło się od filmu Straight Story, który jest dziełem słynnego reżysera. Produkcja opowiada o staruszku Alvinie, który podróżuje z Iowa do Wisconsin na małym traktorze. U celu podróży chce pojednać się ze swoim chorym bratem. Film ten tak zainspirował grupę Polaków ze Stowarzyszenia Betlejem w Jaworznie, że zdecydowali się zorganizować swoją własną pielgrzymkę traktorami. W 2016 roku 22 osoby poszło za przykładem Alvina i wyjechało na małych traktorkach na pięciotygodniową pielgrzymkę z Jaworzna do Lisieux we Francji.

Naszym celem było to miasto w Normandii, ponieważ żyła w nim św. Teresa od Dzieciątka Jezus – nasza patronka.

Wspomina ksiądz Mirosław Tosza, założyciel Wspólnoty Betlejem.

Pielgrzymi jechali w tempie około 14 km na godzinę. Dzięki temu dziennie byli w stanie przejechać 70-100 km. Każdego dnia modlili się i medytowali w intencji pokoju i pojednania pomiędzy ludźmi. W wybranych przez siebie miejscach wyświetlali film Davida Lyncha “Prosta historia” w różnych wersjach językowych. Co jak co, ale kreatywności odmówić im nie można. Pomysł pielgrzymów zachwycił Lyncha i reżyser zdecydował się objąć patronat nad tą nietypową wyprawą. W wysłanej specjalnie do uczestników wyprawy wiadomości, życzył im szerokiej drogi. Sfinansował też ekipę filmową, która towarzyszyła pielgrzymom przez 37 dni. Z nietypowej eskapady powstanie film dokumentalny.

To jednak nie koniec współpracy wspólnoty z Lynchem. Właśnie powstaje kawiarnia, która ma być trwałym śladem i pamiątką po pielgrzymce.

Kawiarnię nazwiemy oczywiście „Straight story”, co jest nawiązaniem do filmu Davida Lyncha. Na ścianach znajdą się fotografie z planu filmowego. Reżyser obejmie ją swoim patronatem.

Powiedział Tosza.

Diane, 11.30 a.m., February 24th. Entering the town of Jaworzno

Kawiarnia powstanie w “Domu przy Długiej 12”, który jest projektem Wspólnoty Betlejem. Jego głównym założeniem jest zapewnienie miejsca spotkań i wsparcia dla najuboższych. Sam budynek – trzeba to przyznać – wygląda dosyć ciekawie.

wizualizacja budynku Dom przy długiej 21

Wizualizacja budynku “Dom przy Długiej 12” w którym ma znajdować się kawiarnia (źródło: betlejem.org)

Projekt „Dom przy Długiej 12” będzie wyrazem naszej wieloletniej fascynacji twórczością i architekturą Friedensreicha Hundertwassera. Powstaje z tej inspiracji, ale będzie miał swój oryginalny i niepowtarzalny charakter.

Czytamy na stronie wspólnoty.

Straight Story dostała błogosławieństwo Lyncha i będzie promowana jego wizerunkiem. Wiadomo, że będzie można w niej wypić kawę, która jest produkowana przez reżysera. Ciekawe, czy jedną z pozycji w menu będzie damn fine cup of coffe.

Otwarcie lokalu jest planowane na luty 2022 roku.

Czytaj też: Wszystkie drogi prowadzą na Arrakis – 10 filmów hard sci-fi, które warto obejrzeć przed Diuną

Małgorzata Chuchel
Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Lifestyle