CyklKomiksyKulturaSerial

Supervillain Origins – Cobra Commander

-

3 min czytania

Cobra Commander

Dowódca Kobry (wymiennie będę używał angielskiej nazwy Cobra Commander) to fikcyjna postać z uniwersum GI Joe: A Real American Hero. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych antagonistów z kreskówek.

Kim jest ta tajemnicza postać? Autorzy określają ją jako fanatycznego terrorystę, który poprzez strach, brutalność i zależność ekonomiczną chce podporządkować sobie świat. Jest on szalenie inteligentny, a jako demagog nie ma sobie równych. Potrafi doskonale przechodzić od miłego i przymilnego, do przerażającego despoty.

Postać Cobra Commandera stworzył Larry Hama dla Marvela w 1982 roku. Tworząc ten czarny charakter, autor wyobrażał sobie osobę “zakochaną we własnym głosie”.

GI Joe TV series

GI Joe TV series

Cobra Commander dołączył do zabawek GI Joe w 1982 za sprawą Hasbro, dostępny był wtedy tylko poprzez zamówienie pocztowe. Już wtedy posiadał mundur oraz charakterystyczny hełm bojowy.

Przemianę przeszedł w 1987 roku, dostając pancerz zamiast munduru. Sprawiło to, że wyglądał bardziej bojowo, natomiast tracił w tym wyglądzie wojskowej postury.

Commander Cobra Gi Joe the series

Niewiele wiadomo o pochodzeniu Cobra Commandera, nawet w komiksach o nim są tylko wzmianki, że miał starszego brata o imieniu Dan, który walczył w Wietnamie. Wnioskować z tego można, że nasz bohater pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Po śmierci Dana, w wypadku samochodowym, obwinia osobę, która przeżyła wypadek samochodowy. Wymyśla on także zawiły plan zemsty.

GI Joe The Movie

GI Joe The Movie

W ten sposób Marvel rozpoczyna życiorys komandora kobry. W 1985 roku wyszedł pełnometrażowy film (genialna animacja), który całkowicie zmienił pochodzenie tej postaci. Według filmu pełnometrażowego jest on przedstawicielem humanoidalnego gatunku zamieszkującego ziemię przed ludźmi.

GI Joe The Movie

GI Joe The Movie

Przez wszystkie lata Cobra Commander zdobył jeszcze jedno alter ego. Mianowicie był także znany jako Baron Ironblood, arystokkrata i geniusz władający organizacją terrorystyczną. Przez ONZ nazywany jest wrogiem publicznym nr 1.

GI Joe The Movie

GI Joe The Movie

 

 

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Cykl