News

Czy Trump wróci na Facebooka i Instagrama? Dowiemy się już jutro

-

2 min czytania

Wkrótce poznamy długo oczekiwaną decyzję dotyczącą tego, czy Donald Trump wróci na Facebooka i Instagrama.

O tym, jaka decyzja zapadła, dowiemy się już jutro o godzinie 16 czasu środkowoeuropejskiego. Rada nadzorcza Facebooka to niezależny organ, który analizuje decyzje dotyczące moderacji treści podjęte przez firmę zajmującą się mediami społecznościowymi. W poniedziałek ogłosiła, że podzieli się swoją decyzją w sprawie “zakazu Trumpa” na Facebooku w zakładce “wiadomości”.

Były prezydent USA został bezterminowo zawieszony na platformie w wyniku jego postów na Facebooku z 6 stycznia 2021 r., kiedy to grupa popierająca Trumpa wtargnęła na Kapitol. Atak spowodował śmierć pięciu osób. Jeśli Rada Nadzorcza podtrzyma decyzję Facebooka o zawieszeniu Trumpa, były prezydent pozostanie zbanowany zarówno tam, jak i na Instagramie, którego właścicielem również jest Zuckerberg. Jeśli jednak zarząd unieważni decyzję Facebooka, Trump ponownie będzie mógł publikować na portalu społecznościowym.

Niezależnie od decyzji Rady Nadzorczej działacze i eksperci podkreślają, że Facebook nadal ma dużo do zrobienia, aby poradzić sobie z ekstremistycznymi treściami i dezinformacją na swojej platformie.

Real Facebook Oversight Board  grupa ekspertów, liderów praw obywatelskich i naukowców krytycznych wobec Facebooka, którzy nie są związani z firmą – wydała oświadczenie dotyczące nadchodzącej decyzji.

Przywrócenie Trumpa na platformę byłoby dla nas oburzeniem. […] Rada Nadzorcza nie jest w rzeczywistości Sądem Najwyższym, a Facebook nie jest państwem narodowym.

Napisali w swoim oświadczeniu.

Stały zakaz byłby dobrym działaniem PR, ale nadal nie daje odpowiedzi na pytanie, jakie są jego kryteria zawieszenia kogoś, ani nie rozwiązuje to problemu mowy nienawiści na stronie. […] Autorytaryści na całym świecie używają Facebooka do podżegania do przemocy i szerzenia dezinformacji.

Dodali.

Wszyscy pamiętamy żenujące posty Trumpa, które dodawał zarówno podczas wyborów, jak i w trakcie całej swojej kadencji. Czy za nimi tęsknimy? Nie bardzo. Decyzja jednak pozostaje w rękach Rady Nadzorczej.

Czytaj też: W kanonie Gwiezdnych Wojen jest… Britney Spears

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii News