FilmListaOd redakcji

Top 10 zapomnianych science fiction z lat 90.

-

6 min czytania

Była lista filmów z lat 2000 i część z was napisała, że nie uwzględniłem jakichś tytułów. Większość z propozycji była natomiast z lat 90. i 80. Kilka zdarzyło się i z lat 2010. W takim razie przed wami wybrane tytuły z lat 90.

Jak zawsze ciężko jest wybrać tylko 10 filmów i to jeszcze takich, które zostały zapomniane. W tej liście nie chodzi o to, że nikt ich nie oglądał, ale raczej o to, że nie nawiązuje się do nich w popkulturze, albo nie określa mianem kultowych. Oczywiście można się nie zgadzać, więc zapraszam do dyskusji.

10. Ukryty Wymiar

Doskonały horror. Niektórzy się nie zgodzą, że zapomniany, ale prawda jest taka, że film nie został doceniony, otwarcie nie było dla niego łaskawe, bo zarobił tylko 27 milionów dolarów. Tym samym nawet w połowie nie zwrócił budżetu, który wynosił 60 milionów dolarów. Otrzymał kiepskie recenzje. Jednak ten film o misji ratunkowej otrzymał drugie życie w obiegu VHS/DVD. Teraz ten film W.S. Andersona można uznać za doskonałe kino klasy B warte obejrzenia.

9. Tank Girl

Film na podstawie komiksu o tym samym tytule. W postapokaliptycznym świecie najważniejszym surowcem jest woda. Większość z niej ma korporacja o nazwie “Woda i Potega”. Film pomimo ciekawej obsady i stylu bardzo mocno grungowego, popularnego w latach 90. także, jak poprzednik nie zwrócił kosztów produkcji. Film chwalony jest za swój feministyczny wydźwięk. Niestety nie przebił się do świadomości kino maniaków tak jak komiks do czytelników.

8. Hardware

Ten film był zgrozą za małolata. Każdy, kto oglądał, zdecydowanie pamięta morderczego robota, stworzonego z gdzie popadnie pozbieranych części. M.A.R.K 13 jest rządowym projektem służącym do ograniczenia przeludnienia na Ziemi. W prostych słowach jest stworzony, aby zabijać. Posiada możliwość autonaprawy, a jedyną jego słabością jest woda.

7. The Guyver (w Polsce i Europie znany pod tytułem Mutronika/Mutronics)

Film na podstawie japońskiej mangi. Film opowiada o młodym mężczyźnie, Seanie Barkerze, który odkrywa obcy artefakt zwany “The Unit”. Urządzenie to zmienia Barkera w kosmiczno-hybrydowego super żołnierza zwanego “The Guyver”. Barker dowiaduje się, że duża korporacja o nazwie „Chronos” poszukuje artefaktu i wkrótce odkrywa, że ​​ludzie stojący za Chronosem wcale nie są ludźmi. Film spotkał się z mieszaną reakcją krytyków i fanów, po pewnym czasie osiągnął jednak status kultowego, między innymi za sprawą Marka Hamilla, który wcielił się w jedną z postaci pobocznych.

6. Obroża

To jest jeden z tych filmów, który wszyscy znamy jeszcze VHS. Po obejrzeniu fascynacja, a potem film popadł jakby w zapomnienie. W roli głównej występuje Rutger Hauer, który miał kilka ciekawych filmów science fiction zwłaszcza w latach 80. Po kradzieży diamentów podczas napadu złodziej diamentów Frank Warren zostaje zdradzony przez swojego najlepszego przyjaciela Sama i jego narzeczoną Noelle, którzy przekazują go władzom. Frank zostaje skazany na 12 lat pozbawienia wolności w Camp Holiday, eksperymentalnym więzieniu, w którym każdy skazany otrzymuje elektroniczną obrożę zawierającą urządzenie wybuchowe, które jest elektronicznie połączone z innym osadzonym.

5. Forteca

Zdecydowanie w latach 90. niezapomnianym aktorem filmów science fiction był Christopher Lambert. Oprócz jego legendarnej roli w nieśmiertelnym wystąpił on w takich filmach jak Mortal Kompbat, czy Beowulf. Forteca jest kolejnym filmem o więzieniu. W 2017 roku były oficer wojskowy John Henry Brennick i jego żona Karen próbują przekroczyć granicę kanadyjsko-amerykańską do Vancouver, aby mieć drugie dziecko. Surowe przepisy dotyczące jednego dziecka zabraniają drugiej ciąży, więc Karen nosi kamizelkę magnetyczną, aby oszukać skanery bezpieczeństwa. Strażnik zauważa to i podnosi alarm. Brennick zostaje złapany, wierząc, że Karen uciekła i zostaje skazany na 31 lat więzienia w Fortecy, prywatnym więzieniu o zaostrzonym rygorze prowadzonym przez Men-Tel Corporation. Aby utrzymać dyscyplinę, wszystkim osadzonym wszczepia się urządzenia, które wywołują silny ból lub śmierć.

4. Kosiarz umysłów

Zastanawiałem się, czy umieścić Kosiarza umysłów na tej liście. Zdecydowałem się to jednak zrobić, bo jest to świetny film, o którym tak jak w tytule  listy, trochę się zapomniało. Nazwa filmu wzięta została z opowiadania Stephena Kinga. W głównej roli możemy zobaczyć ówczesnego Bonda, czyli Pierca Brosnana. Gra on tam naukowca, który pracuje nad poprawieniem wydajności poznawczej mózgu. Prowadzi on eksperymenty na szympansach za pomocą lekarstw i wirtualnej rzeczywistości. Dr Angelo (Brosnan) w pewnym momencie do swoich eksperymentów angażuje niepełnosprawnego intelektualnie ogrodnika. Wyniki badania przechodzą najśmielsze oczekiwania. Powstała także gra komputerowa na podstawie tego filmu.

3. Langoliery (miniserial 2 odcinki)

No dobra nie jest to film, ale w sumie dwa odcinki trwają trzy godziny, więc postanowiłem umieścić go na liście. Langoliery, czyli pożeracze czasu to film an podstawie opowiadania Stephena Kinga. Film miał mieszany odbiór wśród krytyków, jak i publiczności. Jednak przyznam szczerze, to nie mogłem spać po obejrzeniu tego filmu.  Więc jak dla mnie jest super, ale rzeczywiście nie wróciłem do niego od dłuższego czasu i przypomniał mi się, kiedy tworzyłem tę listę. Podczas lotu pasażerowie i piloci znikają. Na pokładzie zostają tylko ci, którzy spali oraz jeden z pilotów na zastępstwo. Niestety nie mogą się skontaktować z obsługą naziemną, więc postanawiają wylądować. Na ziemi nikogo nie ma, ale słyszą dziwne odgłosy. Są one coraz głośniejsze.

2. Dark City

Mroczne miasto jest niesamowitą opowieścią w stylu noir z elementami zagubienia niczym u Franza Kafki. Jeżeli chcesz przeczytać więcej o filmie to zajrzyj do cyklu Blast From The Past  Dark City (1998)

1. Trzynaste piętro

No i jest, w końcu pojawiło się trzynaste piętro. Film, mam wrażenie, przeszedł ogólnie bez echa, bo w tym samym roku wyszedł Matrix i zgarnął cały splendor. Pamiętam natomiast, że utwór ze ścieżki dźwiękowej do filmu, nagrany przez zespół HIM leciał w każdej stacji radiowej. Kolejny film, który podczas swojej premiery nie miał pozytywnej opini wśród krytyków. Ciekawe jest to, że otrzymał nominację do nagrody Saturn na najlepszy film science fiction, ale przegrał, now właśnie z Matrixem.

Czytaj też: Top 10 zapomnianych science fiction z lat 2000

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Film