Gaming

Tencent kupił Sumo Group za marne 1,3 mld dolarów. W cenie polskie studio PixelAnt

-

2 min czytania

Azjatycki gigant odrobinę bardziej się zgigancił i kupił studio, które w swojej historii pracowało m.in. przy Hitmanie Forzie.

Dla Tencenta takie zakupy to oczywiście nic wyjątkowego. Tencent posiada m.in 40 proc. Epic Gamaes, 23 proc. Dontnod, 5 proc. Activision Blizzard, tyle samo procent Ubisoftu i Paradox, no i oczywiście jest w pełni właścicielem Riot Games.

A przecież dochodzą do tego mniejsze udziały w takich firmach jak PlatinumGames, Roblox czy Bohemia Interactive.

Sumo Digital zostało założone w Anglii w 2003 roku i szybko przykuło oczy wielu fanów. Wczesny sukces Sumo doprowadził do otwarcia drugiego studia w 2007, później otwierali i kupowali  studia, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i za granicą.

Tencent wcześniej posiadał już 8 proc. udziałów w spółce. Sumo posiadało pięć firm na terenie całej Anglii i kolejne pięć za granicą. Wśród nich polskie studio PixelAnt, do akwizycji, którego doszło zaledwie w lutym.

Od jakiegoś czasu mówi się o wpływie jakie chińskie firmy, takie jak Tencent, wywierają na globalny rynek gier wideo, od problemów z publikacją gier Paradox w Chinach po doniesienia o zmianie sposobu w jaki Riot, mogło zaprojektować swój świat w LOLu.

W zeszłym roku Tencent był głównym celem ataków ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa, który próbował wprowadzić zakaza dla biznesu i klientów amerykańskich w kontaktach z jakąkolwiek usługą firmy, od usługi przesyłania wiadomości WeChat po potencjalnie również dowolną z gier wideo Tencent .

Pozostaje nam tylko ukłonić się przed nowym azjatyckimi królami gier komputerowych. Bo prędzej czy później Tencent będzie największa firmą grową na świecie. Chyba, że już jest, a moja matematyka się nie sprawdza.

Czytaj też: AMC musi zapłacić Frankowi Darabontowi 200 mln dolarów za “Walking Dead”

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Gaming