GaleriaNaukaTech

Teleskop Hubble’a obchodzi 30 urodziny [GALERIA]

-

2 min czytania

W kwietniu 1990 roku zmienił się sposób obserwacji kosmosu. To wszystko dzięki teleskopowi Hubble’a. Przez trzydzieści lat dostarczał on obrazów nieba i powstała całkiem pokaźna kolekcja zdjęć.

Pomimo że początki pobytu teleskopu w przestrzeni były dosyć burzliwe, to jest on na służbie trzy dekady. Teraz NASA ze względu na to właśnie wydarzenie dała fanom kosmosu prawdziwą perełkę. Amerykańska agencja kosmiczna udostępniła 50 zdjęć z katalogu Caldwella. Katalog ten to zbiór informacji dla amatorów astronomów zawierający informację na temat klasterów gwiazd, mgławic i galaktyk.

Co jednak czyni Katalog Caldwella wyjątkowym? Obiekty w nim zawarte można zobaczyć małymi teleskopami domowymi, a nierzadko bez wykorzystania sprzętu. Jeśli oczywiście nie będzie zanieczyszczenia świetlnego. Katalog został stworzony jako uzupełnienie dokumentów zebranych przez francuskiego astronoma Messiera. Zebrał on informacje o obiektach, które są na tyle jasne, że przeszkadzają w obserwacji komet. Sto dziesięć obiektów zebranych denerwowało francuza, nie mógł on wiedzieć, że prawie dwieście lat później jego zapiski z „denerwujących” zamienią się na „fascynujące”. Obecnie w katalogu znajduje się 109 obiektów, w tym, 28 mgławic, 46 gromad i 35 galaktyk. Te obiekty nie były zawarte u Messiera, ale są nie lada gratką dla amatora astronoma. 

Teraz sami mamy możliwość porównania własnych obserwacji z tym, co „widzi” teleskopu Hubble’a. Vanessa Thomas z centrum lotów Goddarda w NASA tak opisuje to, co dostaliśmy z okazji urodzin.

Ze względu na szczegółowe pole widzenia Hubble’a, niektóre z jego zdjęć nie oddają całości obiektu Caldwella. Czasami zamiast tego przybliżają gromady młodych gwiazd w ramionach galaktyki spiralnej, gwiazd na obrzeżach gromady lub gwiazd zombie w sercu mgławicy. Ale w innych przypadkach mozaika obserwacji Hubble’a tworzy kompletny lub prawie kompletny portret niebiańskiego cudu.

Więcej zdjęć znajdziecie na oficjalnej stronie NASA.

Czytaj także: Nowy wyścig kosmiczny, jak to się zaczęło i kto na czele? 

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Galeria