LudzieNaukaTech

Tatry- mamidło uchwycone na zdjęciach. Podobno zwiastuje tragedię [Zdjęcia]

-

2 min czytania

Kilka dni temu górskie szczyty nawiedziło tajemnicze widmo, które według pewnej legendy zwiastuje nadchodzącą tragedię.

Zarazem piękne, a zarazem przerażające zjawisko pojawiło się w Tatrach. Czym jest mamidło lub inaczej zwane Widmo Brockenu? Czy jest groźne i co zwiastuje?

Widmo Brockenu to zjawisko optyczne, które spotykane jest najczęściej ma górzystych szczytach i stepach. Górale uważają, że takie zjawisko często symbolizuje tragedię, która może się wydarzy już wkrótce.

Istnieje także wiele legend związanych z tym zjawiskiem. Jedną z najpopularniejszych rozpowszechnił jeden z czołowych polskich taterników i alpinistów okresu międzywojennego – Jan Afferd Szczepański.

Może ci się spodobać: 5 gier, które uzależniają, chociaż zaskakują swoją trudnością

Według niego tajemnicza mamuna zwiastuje rychłą śmierć temu, kto ją ujrzy.

Jakiś czas temu fotograf i autor zdjęć na profilu Facebookowym Tatromaniak- Tomek Marciniak, opublikował fotografie, na których zostało ujęte widmo. Jak  wspomina sam autor, wykonał je przypadkiem podczas zejścia, ze Świnicy.

Upolowałem 4 Brokeny, ale ten pierwszy jest i będzie dla mnie wyjątkowy. Mam nadzieje, że i wam się spodoba – opisuje w Facebookowym poście fotograf.

Czy faktycznie ludowe wierzenia są prawdziwe? Jak się okazuje te tajemnicze zjawisko, nie ma żadnego powiązania z paranormalnymi aktywnościami. ,,Widmo Brockenu” to nic innego jak odbicie własnego cienia, które widzimy pod nami na chmurach, które przenikają górskie szczyty. Dodatkowo temu z pozoru naturalnemu zjawisku towarzyszy tzw. gloria, czyli tęczową obwódką. Dzieje się to w chwili, gdy osoba stojąca na szczycie znajduje się na linii pomiędzy słońcem i mgłą, wtedy można zaobserwować refleksyjny cień, który odgrywa rolę lustra, które powiększa nasze odbicie cienia na tle oddalonych szczytów, które w rzeczywistości jest znacznie mniejszy.

Czy ktoś z was miał styczność z ,,Widmem Brockenu”? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach pod niniejszym artykułem.

Czytaj też: Przeszukiwanie telefonów i sikanie do butelki – kulisy pracy w Amazonie

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Ludzie