Film

Tarantino zabronił Waltzowi brać udziału w próbach, aby Hans Landa zaszokował innych aktorów

-

2 min czytania

Quentin Tarantino nazwał Hansa Landę z „Inglourious Basterds” postacią, której napisanie sprawiło mu najwięcej przyjemności.

Scenarzysta i reżyser dołączył w tym tygodniu do podcastu Briana Koppelmana „The Moment” i szczegółowo omówił, jak wyglądał castingu legendarnej postaci. Tarantino opowiedział również, że gdy znalazł swojego Hansa Landę, aktor był tak zdumiewający w roli, że Quentin postanowił zmienić sposób, w jaki przygotowywał swoich aktorów podczas pre-produkcji. Wielu nie-niemieckich aktorów w obsadzie nie miało pojęcia, kim jest Waltz, a Tarantino chciał ich zszokować tym, jak genialną postacią stworzył swoją grą aktorską.

„Spotkałem się z Christophem, zanim dotarliśmy do czytania scenariusza z obsadą” – powiedział Tarantino. „Powiedziałem mu:„ Nie robię tego, aby być perwersyjny… wszyscy są tak ciekawi, kto zagra Hansa Landę. Nie chcę, żebyś był kiepski w czytaniu scenariusza, ale chcę, żebyś się powstrzymywał. Nie chcę, żeby myśleli, że dostrzegają, kim naprawdę będziesz. W skali od 1 do 10 bądź szóstką. Bądź wystarczająco dobry, po prostu wystarczająco dobry. Nie chcę, żebyś rywalizował z kimkolwiek, jeśli rywalizujesz, to przegrywasz w moich. Nie chcę, żeby wiedzieli, co w sobie masz, ani żeby mieli kontrolę nad Landą.”

Handa Landa i Christoph Waltz

Przez następne tygodnie Tarantino miał podobne prośby do Waltza, który miał po prostu być odrobinę bardziej drewniany w trakcie czytania i prób.

„W chwili, gdy wchodzi na scenę, dominuje” – powiedział Tarantino o Hansie. „Wszystkie rzeczy, w których miał być dobry, był w nich świetny. Odkryłem, że miałem z nim naprawdę ciekawą sytuację, którą trudno było mieć z jakąkolwiek inną postacią. To był fakt, że był nie tylko złym facetem, nie tylko nazistą, ale nazistą znanym jako Łowca Żydów, który znajduje Żydów i wysyła ich do obozu koncentracyjnego, więc kiedy pojawia się pod koniec filmu, w pewnym sensie zastanawiając się, co robią Bękarty, publiczność chce, żeby mu się udało”.

Za rolę Hansa Landy Waltz zdobył nagrodę dla najlepszego aktora w Cannes i Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Film