HypeKulturaLifestyleMuzyka

Chcesz rapować i robić zupę z parówek? Oto uniwersytet, który cię tego nauczy

-

3 min czytania

Tajski uniwersytet wprowadził na jednej ze swoich uczelni program nauczania umiejętności miękkich. Studenci mogą na nich nauczyć się rapować, gotować po studencku oraz radzić sobie z porażkami.

Jest środek tygodnia szkolnego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a polski raper Rychu Peja SoLUfka jest w trybie gotowości przed swoim komputerem, czekając, aż jego uczniowie przejdą do połączenia Zoom. 44-letni muzyk jest nie tylko absolwentem, ale gościnnym wykładowcą najnowszego przedmiotu uniwersytetu – Aprecjacja Rapu.

No dobra, to się nie wydarzyło i pewnie nie wydarzy nigdy. Ale przyznasz, że byłaby to całkiem niezła historia. Przenieśmy się jednak do rzeczywistości.

Tak więc od początku. Jest środek tygodnia szkolnego w Instytucie Technologii Króla Mongkuta w Ladkrabangu (KMITL), a tajski raper NLHz jest w trybie gotowości przed swoim komputerem, czekając, aż jego uczniowie przejdą do połączenia Zoom. 25-letni muzyk jest nie tylko absolwentem, ale gościnnym wykładowcą najnowszego przedmiotu uniwersytetu – Aprecjacja Rapu. Przez ostatnie dwa miesiące NLHz, którego prawdziwe nazwisko brzmi Noppa Hoisung, uczy studentów, jak rapować i pisać rymy na covidowych lekcjach online.

Jak wyglądają lekcje rapu?

Wszystkie lekcje zaczynają się w podobny sposób. NLHz najpierw zachęca uczniów, aby poczuli się komfortowo, a następnie wykazali się kreatywnością. Czasami zaczyna od puszczenia rapu dla klasy do analizy, innym razem urządzają bitwę rapową, w której uczniowie uczestniczą, a następnie ją komentują. Każda sesja ma temat, o którym uczniowie piszą swoje zwrotki. NLHz planuje lekcje oparte na trzech S – skills (umiejętności), sanook (zabawa) i style (styl).

Chciałbym, aby klasa była dobrą zabawą, jednocześnie potajemnie ucząc cennych umiejętności tworzenia muzyki rap. Ale co ważniejsze, chciałbym, aby uczniowie odkryli swój własny styl podczas tych zajęć. Nie musi to koniecznie dotyczyć muzyki, ale czegokolwiek, co będą robić w przyszłości.

Powiedział NLHz w wywiadzie dla portalu VICE.

W ramach pracy domowej uczniowie nagrywają filmy, na których rapują i umieszczają je na YouTube.

To niekonwencjonalne zajęcia uniwersyteckie, zwłaszcza biorąc pod uwagę reputację rapu w Tajlandii. Większość kojarzy ten gatunek z przestępczością i narkotykami. Zresztą nie tylko w Tajlandii. Nawet w naszym kraju rap jest kojarzony z agresywną muzyką dla ludzi z problemami. Zajęcia nawiązują też do tajskiej tradycji Lhae, która jest formą rytmicznej poezji – pokrewnej rapowemu freestyle’owi. Lhae był niegdyś popularny w wiejskich częściach kraju. Ludzie wykonywali go na targach świątynnych i był zwykle komentarzem do elementów codziennego życia, takich jak uprawa ryżu, wieś i nauki buddyjskie.

Nauka szczęścia i gotowania “po studencku”

Nauka doceniania rapu to nie jedyny niecodzienny przedmiot na tajskim uniwersytecie. Cały program, do którego należą też wyżej wspomniane zajęcia, ma na celu nauczenie studentów umiejętności miękkich, których mogą używać w prawdziwym świecie. Znajdziemy tam również zajęcia pod nazwą “Szef kuchni w akademiku”. Uczniowie uczą się na nich o żywności oraz jak gotować przy użyciu ograniczonego sprzętu (u nas zapewne tym sprzętem byłby toster). Kolejnymi zajęciami są “Happiness Skills”, które uczą, jak być szczęśliwym, oraz jak radzić sobie z rozczarowaniami. Mimo że program nie jest akademicki, to studenci nadal zdają egzaminy i są oceniani z zajęć.

Chciałbyś, żeby takie zajęcia odbywały się również na polskich uczelniach? A może masz jakieś propozycje co do ich tematyki? Koniecznie daj znać w komentarzu!

Czytaj też: Seksowna motocyklistka i gwiazda Twittera okazała się 50-letnim facetem

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Hype