NaukaNews

Szykujcie się! Ogromna burza słoneczna może zabić Internet!

-

4 min czytania

Katastrofa nadchodzi! Osoby, które nie mogą sobie wyobrazić życia bez internetu, czeka przykra niespodzianka. Już niebawem w naszą planetę uderzy potężna burza słoneczna, która może unicestwić całkowity dostęp do internetu i wszelkich urządzeń elektrycznych.

Przez cały czas nasza planeta znajduje się pod wpływem ,,wiatrów słonecznych”, czyli strumieni wysokoenergetycznych cząstek, które zawierają ładunki magnetyczne, które emitowane są przez Słońce. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że takie zjawisko może spowodować jakieś negatywne skutki w naszej atmosferze, jak i naszym środowisku. Jednakże obecnie nie ma się czego obawiać, ponieważ Ziemia posiada tzw. system obronny w postaci pola magnetycznego, które otacza naszą planetę i odbija  wycelowane słoneczne cząsteczki w przestrzeń kosmiczną. Jednak czasami zdarza się, że część rozproszonej energii przedostanie się do naszej atmosfery, tworząc wspaniałe zjawisko atmosferyczne zwane zorzą polarną. 

Ostatnio naukowcy obserwują wzmożoną aktywność słońca w kosmosie. Czasami raz na jedno stulecie na powierzchni Słońca dochodzi do ,,koronalnych wyrzutów masy słonecznej”, czyli ogromnych rozbłysków, które odpowiedzialne są za mniejsze lub większe wyrzuty wysokoenergetycznych cząsteczek. To właśnie wtedy znany wszystkim wiatr słoneczny przeradza się w prawdziwą burzę, która kiedyś może odciąć naszą planetę od energii elektrycznej. W konsekwencji sparaliżowałoby to wszystkie gałęzie naszego życia, które coraz częściej zależne są od urządzeń zasilanych tą energią. Wielu badaczy uważa, że taki etap życiu naszej planety jest realny i może się wydarzyć na przestrzeni kilku lat.

Podczas corocznej, międzynarodowej konferencji naukowej SIGCOMM 2021, która skupia specjalistów z całego świata z dziedziny cyfrowej komunikacji specjaliści, omówili temat związany ze ekstremalnymi skutkami tzw.,, pogody słonecznej” dla całej ludzkości i ówczesnej cywilizacji.

Sangeetha Abdu Jyothi, adiunkt na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine oraz uczestniczka zgromadzenia wygłosiła swoje opracowanie, pt.: ,,Superburze słoneczne: Planowanie na wypadek internetowej apokalipsy”. Podczas przemowy stwierdziła, że rozbłysk słoneczny o dużej skali, mógłby doprowadzić do tzw. internetowej apokalipsy, która spowodowałaby, sparaliżowanie wielu państw świata oraz ich instytucji, które zostałyby pozbawione dostępu do internetu i urządzeń umożliwiających swobodną komunikację i przepływ danych.

Sangeetha Abdu Jyothi

Gdyby scenariusz unicestwienia internetu się spełnił, to ludzkość nie przestałaby funkcjonować. Jednak należy pamiętać, iż praktycznie wszystkie gałęzie naszego życia opierają się o nowoczesne technologie i wymianę informacji przez internet. Przykładowo: kontrola celna, lotnicza, transportowa, kolejowa, linie produkcyjne, mass media, dostarczanie energii, logistyka, bez internetu te gałęzie przemysłowe i usługowe nie mógłby funkcjonować, gdyby nie sprawna komunikacja i działanie przez internet.

Może ci się spodobać:Chińskie biedronki atakują Polskę! Masowa inwazja owadów groźna dla ludzi

Obecnie każdy z nas posiada przy sobie wiele urządzeń elektrycznych. W naszych domach praktycznie wszystko opiera się o energię elektryczną, która jest niezbędna nam do współczesnego życia. Nie przejmując się niczym, staramy się wierzyć w to, że elektroniczne uciechy będą towarzyszyły nam do końca świata. Niestety, za jakiś czas możemy się ,,zderzyć ze ścianą”, kiedy ogromna fala energii zabierze nam dostęp do informacji, rozrywki i innych udoskonaleń, które tak bardzo cenimy i kochamy. Wtedy zobaczymy czy pozbawienie cywilizacji technologii pozwoli ludzkości dalej prosperować tak samo, jak obecnie.

Czytaj też: Znalazł ludzkie włosy wyrastające z grobu! Podzielił się tym na Tik Toku [Wideo]

 

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Nauka