NaukaTech

Symulacja STARFORGE pokazuje w realistyczny sposób powstawanie gwiazd

-

2 min czytania

Astrofizycy z Northwesters University opracowali najbardziej realistyczną trójwymiarową symulację powstawania gwiazd. Jak dotąd nie powstała jeszcze symulacja w tak wysokiej rozdzielczości.

Platforma obliczeniowa nosi nazwę STARFORGE, jest to skrót od “Star Formation in Gaseous Environments” czyli formowania się gwiazd w środowiskach gazowych. Symulacja ta jest też pierwszą, która symuluje całą chmurę gazu, w której rodzą się gwiazdy.

STARFORGE potrafi jednocześnie stworzyć model powstawania gwiazd ich ewolucję i dynamikę, uwzględniając dżety, promieniowanie czy aktywności pobliskich supernowych. Platforma symuluje to w całości, a nie jak do tej pory, poszczególne typy gwiezdnego sprzężenia zwrotnego i jak różne procesy oddziałujące na powstawanie gwiazd.

Dzięki temu narzędziu, a właściwie wirtualnemu laboratorium, naukowcy będą w stanie odpowiedzieć na nurtujące ich pytania, między innymi, dlaczego formowanie się gwiazd jest powolne i nieefektywne, dlaczego mają one tendencje do formowania się w gromady i co decyduje o ich masie.

Już teraz udało się odkryć dżety protogwiazdowe i ich rolę w określeniu masy gwiazdy. Dla przypomnienia dżety to szybkie strumienie gazu towarzyszące formowaniu się gwiazd.

Michael Grudic z Northwestern, który współkierował pracami, tak opisał symulacje:

Ludzie symulują powstawanie gwiazd już od kilku dekad, ale STARFORGE to milowy krok technologiczny. Inne modele były w stanie zasymulować jedynie niewielki skrawek obłoku, w którym tworzą się gwiazdy, a nie cały obłok w wysokiej rozdzielczości. Nie widząc całościowego obrazu, pomijamy wiele czynników, które mogą wpłynąć na kształt gwiazdy.

Claude-André Faucher-Giguère z Northwestern dodał do wypowiedzi kolegi:

W jaki sposób formują się gwiazdy, jest głównym pytaniem w astrofizyce. To było bardzo trudne pytanie ze względu na różnorodność procesów fizycznych. Ta nowa symulacja pomoże nam bezpośrednio odpowiedzieć na podstawowe pytania, na które wcześniej nie mogliśmy ostatecznie odpowiedzieć .

Czytaj też: Naukowcy odkryli, że niektóre ssaki potrafią oddychać odbytem. W planach badania na ludziach

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Nauka