CyklGamingIndie GamingKomiksySerial

Supervillain Origins: Gubernator (The Walking Dead)

-

6 min czytania

W tym cyklu przedstawię Wam, skąd pochodzi wybrany super złoczyńca. Przypomnicie sobie tych, którzy próbowali przejąć władzę nad światem i którym przeszkadzano.

Ponad dziesięć lat temu Telewizja ABC zrobiła sześcioodcinkowy serial o zombie. Niby nic wielkiego w końcu temat nieumarłych wałkowany jest od dziesięcioleci. Jednak tym razem było to coś, co na zawsze zmieniło sposób postrzegania filmów o zombie. Można powiedzieć, że swego czasu była to nisza filmowa, która miała swoje grono odbiorców i to dla nich były te filmy. Oczywiście powstało bardzo dużo różnych franczyz o zombie, od Resident Evil, Noc żywych trupów po serial, o którym wspomniałem, a mianowicie The Walking Dead.

To właśnie ten ostatni wymieniony rozpoczął drugi renesans ożywieńców. Pierwszy nastąpił po Nocy żywych trupów i podtrzymywał to zainteresowanie na pewnym poziomie przez lata. Jednak to serial na podstawie komiksu wprowadził ten gatunek do mainstreamu. No właśnie, warto zwrócić uwagę, że jest on oparty o komiks. Jednak jako medium powieść graficzna wciąż pozostaje daleko w tyle za filmem.

Żywe Trupy, czyli The Walking Dead to komiks autorstwa Roberta Kirkmana i artysty Toniego Moora. Pierwszy zeszyt został wydany w 2003 roku, a ostatni pod koniec 2019. Seria otrzymała dwie nagrody Eisnera za najlepszą serię w 2007 i 2010 roku. Wtedy też stacja AMC zdecydowała się zrobić serial luźno oparty na przygodach Ricka Grimesa. Jak powstawał pomysł na komiks, to miał on być kontynuacją historii Georga A. Romero, twórcy “Nocy żywych trupów”.

Historia w Żywych Trupach

Cała historia zawarta w komiksie dotyczy Ricka Grimesa i grupy ocalałych w świecie gdzie nagle zmarli ożyli. Na początku poznajemy bohatera serii, kiedy budzi się ze śpiączki i nie wie, co się dzieje. Po pierwszych niebezpieczeństwach udaje mu się znaleźć innych ludzi w tym swoją żonę Lori (ona jest zdecydowanie super złoczyńca). W poszukiwaniu bezpiecznego miejsca grupa pod wodzą Ricka, który okazuje się, ma naturalny dar przywódczy, znajduje opuszczone więzienie w stanie Georgia. Jest to względnie bezpieczne miejsce, bo gdzie takie może być, kiedy zmarli ożywają, otoczone siatką z wielkimi murami.

Brian Blake także znany jako Gubernator

Gubernator to przywódca małego miasteczka, ale za to bardzo dobrze ufortyfikowanego, o nazwie Woodbury w Georgii. Zebrał on tam sporą grupę ocalałych i skonstruował samowystarczalne miejsce gdzie nie ma nieumarłych. W Komiksie znamy go właśnie pod imieniem jego stanowiska, natomiast po wydaniu książki “The Walking Dead: Rise of the Governor” dowiadujemy się, że miał on na imię Brian Blake. Miał on też brata Philipa, a w komiksie tak miał mieć na imie własnie Gubernator. Niezły miszmasz z imionami.

Historia Briana zaczyna się tak jak i innych w komiksie. Wraz z bratem Phillipem i bratanicą Penny udaje im się uciec przed pierwszą falą zombie. Po spotkaniu innych ocalałych, co chwile znajdują schronienie, aby po jakimś czasie znów uciekać. W pewnym momencie trafiają właśnie do Woodbury. Zarządzane ono jest przez Majora Gena i jego oddział Gwardii Narodowej. Niestety, ale Blake pozostaje jedynym ze swojej grupy, który przeżył życie pod butem wojskowych. Kiedy już dłużej nie mógł wytrzymać, zebrał wszystkich cywili i wszczął bunt. Po obaleniu dyktatury przyjął pozycję Gubernatora i faktyczną władzę w mieście. Z początku zdaje się sprawiedliwym i dobrym wodzem, niestety jego ciemna natura oraz rozstanie z bliskimi powodują, że zmienia się bestię, jednak tylko dla ludzi z zewnątrz. Mieszkańcy miasteczka go uwielbiają. Trzyma także w domu swoją przemienioną bratanicę, którą karmi ludźmi.

Po scementowaniu władzy i odbudowie miasteczka przybywają do niego Rick z kompanią. Gubernator ich wita i oprowadza. Będąc przebiegłym i inteligentnym dowiaduje się, że grupa mieszka w więzieniu. Jego druga sadystyczna twarz ukazuje światło dzienne i zaczyna on torturować bohatera i jego ludzi, aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się ich schronienie. Gubernator pozwala uciec bohaterom dzięki jednemu ze swoich podopiecznych, który ma znaleźć miejsce, z którego przybył Rick. Niestety nie przewidział on, że Michonne (jedna z towarzyszek Ricka) zostanie z tyłu i będzie chciała zemścić się za tortury. Znalazła ona dom Blake i sama okaleczyła przywódcę Woodbury, wyłupując mu oko, wyrywając paznokcie i pozbawiając przyrodzenia, na koniec ucinając prawą rękę.

Fot. David Morrissey w Serialu The Walking Dead

Fot. David Morrissey w Serialu The Walking Dead

Szturm na więzienie

Gubernator, wysyłając Martineza (strażnika z miasteczka, który pomógł uciec Rickowi) wiedział, że ten umrze. Poznał Ricka i domyślił się, że nie da on się nabrać na taki fortel. Blake znalazł więzienie, a śmierć swojego człowieka wykorzystał do zebrania mieszkańców i ataku. Niestety za pierwszym razem szturm się nie udał. Wiezienia mają to do siebie, że nie tylko ciężko jest z nich wyjść, ale wejść też nie sposób. Gubernator miał jeszcze jednego asa w rękawie i nie był to jeniec z grupy Ricka. Obrońcom nie udało się uratować Tyressa, któremu Brian Blake uciął głowę kataną należącą do Michonne.

Po tym nieudanym ataku Gubernator przegrupowuje się i tym razem wraca lepiej przygotowany. Przyjeżdża czołgiem, który pozostał mu po Gwardii Narodowej. Tym razem Rick nie ma szans i ucieka z więzienia. Niestety ilość ciał po obu stronach powoduje, że mieszkańcy, którzy uwielbiali swego wodza, wszczynają bunt. Moralne rozterki i zabijanie bezbronnych to dla nich za wiele. Koniec spotyka despotycznego władcę z rąk jego partnerki Lily. Na koniec wrzuca go do dołu z zombiakami.

Gubernator jest jedną z fajniejszych postaci w Żywych Trupach. Niezwykle inteligentny manipulator, który ma jasny plan na zarządzanie ludźmi. Ma też swoje minusy, ot choćby stworzenie sportu polegającego na zabijaniu nieumarłych. Zdecydowanie zasługuje na miano super złoczyńcy.

Sprawdź pozostałe z cyklu:

Supervillain Origins: Skeletor (He-Man and the Masters of Universe)

Supervillain Origins: Kane (C&C series)

Supervillain Origins: Cobra Commander

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Cykl