GamingNews

Super Mario Bros. w oryginalnym opakowaniu sprzedane na aukcji za rekordową cenę

-

3 min czytania

Kolekcjonerzy poszukują oryginalnych gadżetów, gier sprzed lat. Jeżeli jednak rzecz taka nie została nigdy usunięta z pudełka i jest w stanie idealnym, potrafi osiągać na aukcji zawrotne kwoty. Tak się stało z Super Mario Bros. oryginalną grą.

Na aukcji pojawił się niezwykle rzadki produkt. Kopia gry Super Mario Bros. zapieczętowana jeszcze plastikiem, co oznacza, że nigdy nie została wyjęta z opakowania. Oczywiście mówimy tu o wersji na NES. Sprzedano ją za 660 tys. dolarów, co czyni ją najdroższą kolekcjonerską grą wideo, za którą kiedykolwiek zapłacono.

Sprzedaży, dokonano na Heritage Auctions, a wersja gry Super Mario Bros. pochodzi z czwartego nakładu. Oznacza to, że nie zawierało kodu „Game-Pak NES-GP” i brakuje w nim symbolu znaku towarowego „™”, który zwykle widnieje po prawej stronie nazwy. Znak ten oficjalnie dodano w 1987 roku.

Takie rzeczy jak znaki towarowe były wewnętrzną sprawą firmy, teraz jednak kolekcjonerzy używają tego, aby ustalić daty pochodzenia produktów.

Chris Kohler z Digital Eclipse udzielił odpowiedzi portalowi IGN na temat sprzedawanego produktu.

„Więc jeśli jesteś ekspertem w dziedzinie komiksów, wiesz, że 9.6 jest bardzo trudny do osiągnięcia w skali WATA, szczególnie w przypadku czarnoskrzynkowych gier NES, ponieważ są one tak stare. Naprawdę udało się to zawęzić to do momentu, kiedy ta kopia była w sprzedaży”

Skala WATA określa zwykle stan, w jakim znajdują się komiksy i jest używana właśnie przez tych kolekcjonerów.

Fot. Heritage Auctions

Fot. Heritage Auctions

Kohler zauważa, że ​​wielu graczy, którzy dorastali na klasycznych grach wideo, takich jak Super Mario, Zelda czy Punch-Out, jest teraz po czterdziestce, czy pięćdziesiątce i prawdopodobnie mają znacznie większy dochód do dyspozycji, który mogą wydać na przedmioty kolekcjonerskie.

Kiedyś nie wydawano takich pieniędzy na gry, zdarzały się oczywiście wersje kolekcjonerskie, które osiągały ceny kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Teraz okazuje się, że są osoby, które mogą zapłacić ponad pół miliona dolarów za taką nieotwieraną wersję gry.

Przedmioty te są tak rzadkie, że często traktowane są jak inwestycja dokładnie w ten sam sposób co sztuka. Ostatnim rekordem na aukcji był prototyp niewydanej konsoli Nintendo PlayStation, który został sprzedany za 360 tys. dolarów.

Czytaj też: Outriders ofiarą własnej popularności. Serwery padły powodując wściekłość graczy

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Gaming