EkologiaLifestyle

Starbucks stworzy słomki z fusów we współpracy z polską firmą

-

2 min czytania

Słomki z fusów po kawie mogą być alternatywą dla plastikowych klasyków, które w tysiącach ton zanieczyszczają środowisko. Starbucks nawiązał w tej sprawie współpracę z polskim startup’em EcoBean wywodzącym się z Politechniki Warszawskiej.

Świat idzie coraz bardziej w kierunku bycia eko. Wśród ludzi panuje większa świadomość o tym, co jest przyjazne dla środowiska, a co mu zwyczajnie szkodzi. Temat plastikowych słomek jest wałkowany od lat. Wśród młodzieży przyjęło się nawet powiedzenie “biorąc słomkę, zabijasz jednego delfina”. Co prawda mija się to trochę z prawdą, bo nie każda słomka zabije przyjaznego morskiego ssaka, ale fajnie, że młodzi stoją na straży zwierząt. Plastikowe sztućce, talerze, czy właśnie słomki są powszechnie używane. Tym bardziej teraz kiedy restauracje polegają głównie na daniach na wynos. Zamienników dla plastikowych opakowań jest wiele. Mamy już jadalne talerze, słomki bambusowe, metalowe, szklane… Teraz przyszła kolej na słomki z fusów do kawy. Pracę nad możliwością ich stworzenia rozpoczęła słynna kawiarniana sieciówka Starbucks. Na swojego partnera technologicznego wybrali wywodzący się z Politechniki Warszawskiej startup EcoBean.

Fusy do produkcji będą dostarczane z 22 kawiarnii Starbucks na terenie Warszawy. Jest to kolejny krok firmy do osiągnięcia globalnego celu, którym jest ograniczenie liczby odpadów i emisji dwutlenku węgla o 50 proc. do 2030 roku.

Jesteśmy podekscytowani współpracą z tak dużą firmą, jak Starbucks. Nasz projekt to 100% zero waste. Zużyte fusy po kawie pakowane są do tzw. EcoBoxów. Gdy te są w pełni napełnione, zostają odebrane i trafiają do naszego zakładu. Tam zostaną przetworzone i uformowane w praktyczne słomki, które po wykorzystaniu trafiają do nas ponownie, aby dostać nowe życie. To idealne rozwiązanie, niosące same korzyści dla środowiska

Tłumaczy Marcin Koziorowski, CEO w EcoBean.

Trzymamy wszystkie redakcyjne kciuki za powodzenie projektu!

Czytaj też: Powstały ekologiczne buty z psiej sierści i grzybów

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne, tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha oraz dokucza znajomym. Przez rok mieszkała w Wietnamie i uczyła dzieci angielskiego, ale stwierdziła, że jednak lubi zimę i wróciła do kraju. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Ekologia