NewsTech

SpaceX ogłosił swoją drugą misję złożoną z cywilów

2 min czytania

Do załogi dołącza Hayley Arceneaux, która nie tylko wygrała walkę z rakiem, ale też będzie pierwszą osobą z protezą w kosmosie.

Parę godzin temu firma zajmująca się lotami w kosmos, SpaceX ogłosiła skład swojej drugiej misji w kosmos. Tym razem wybór padł na asystenta medycznego ze szpitala St. Jude Children’s Research Hospital. Spędzi ona pięć dni na orbicie w kapsule Dragon, jako część misji o desygnacji Inspiration4. Według noty prasowej firmy najnowsza misja złożona jest z ludzi reprezentujących “przywództwo, nadzieje, hojność i dobrobyt”. Hayley Arceneaux reprezentuje nadzieje.

Hayley Arceneaux/Fot. St.Jude

Hayley Arceneaux/Fot. St.Jude

U przyszłej astronautki zdiagnozowana raka, kiedy miała 10 lat. Lekarze musieli usunąć kości w jej lewej nodze i zastąpić ją tytanowymi odpowiednikami. Całe swoje leczenie przechodziła właśnie w St. Jude, gdzie teraz pracuje. Zajmuje się ona leczeniem dzieci z białaczką i chłoniakami. Teraz ona ma szansę pokazać, że marzyć może każdy i zostanie pierwszą osobą w kosmosie, która ma protezę kończyny.

Misja zaplanowana jest na końcówkę 2021 roku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to Hayley zostanie najmłodszą Amerykanką w kosmosie, mając tylko 29 lat. Tytuł najmłodszego kosmonauty wciąż należy do 25-letniego wtedy Ghermana Titova, który był drugim człowiekiem w kosmosie.

W najnowszej misji od SpaceX pozostały jeszcze dwa miejsca, ale jeszcze nie są zapełnione. Trzeci członek załogi zostanie wybrany z osób uczestniczących w charytatywnej zbiórce organizowanej przez szpital St. Jude. Ostatni członek załogi będzie wybrany z konkursu organizowanego przez miliardera Jareda Isaacmana, który jest kapitanem misji.

Kolejny lot SpaceX pokazuje, że kosmos jest coraz łatwiej osiągalny, a osoby, które teraz latają, stają się pionierami cywilnych lotów kosmicznych. Pierwsza misja nie napotkała problemów, miejmy nadzieję, że ta też zakończy się sukcesem.

Czytaj też: Mężczyzna stracił język. Najpierw odgryzła mu go dziewczyna, a potem zjadła go mewa

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii News