NaukaTech

Samsung chce skopiować dane mózgu, aby móc go wklejać do sieci pamięci półprzewodnikowej

-

2 min czytania
W nadziei na opracowanie bardziej bezpośrednich metod tworzenia sztucznej inteligencji zdolnej do replikowania funkcji ludzkiego mózgu, południowokoreański gigant technologiczny Samsung zaproponował teraz nową metodę ich tworzenia. Firma chce kopiować i wklejać rzeczywiste dane mózgów w 3D.

Wyobraź sobie, że po twojej śmierci twój umysł nadal jest żywy. Choć ciebie już fizycznie tu nie ma, to jego idealna kopia nadal egzystuje. Czy w innym człowieku, w maszynie, czy może zwierzęciu? Ciężko określić, jak daleko technika może zajść. Choć brzmi to, jak sceny rodem z filmu Intruz, to naukowcy z Samsunga ogłosili właśnie, że chcieliby skopiować mózg człowieka.

Może cię zainteresować: Irański naukowiec zginął przez karabin maszynowy sterowany przez AI

Zasadniczo miałby być to proces  tak zwanej „odwrotnej inżynierii mózgu”. Badacze opracowali potencjalny sposób kopiowania i wklejania mapy okablowania neuronowego mózgu na neuromorficznym chipie 3D, wykorzystującym ogromną sieć pamięci półprzewodnikowej. Przechwytywanie danych byłoby w stanie zarejestrować dokładnie, gdzie te neurony łączą się ze sobą, a także siłę tych połączeń. Naukowcy twierdzą, że gdyby udało się to osiągnąć, te nowe systemy charakteryzowałyby się większą elastycznością w uczeniu się i rozumieniu nowych koncepcji i zmian warunków, a także utorowałyby drogę prawdziwie autonomicznym maszynom z własnym poznaniem.

Jednak pomimo tych nowych i jakże innowacyjnych propozycji, technologia, dzięki której wklejone dane będą mogły funkcjonować jak prawdziwy mózg, jest wciąż odległa. Jak wskazuje portal Engadget, ludzkie mózgi mają około 100 miliardów neuronów i tysiąckrotnie więcej połączeń synaptycznych. Każdy neuromorficzny chip zdolny do replikacji mózgu potrzebowałby więc oszałamiających 100 bilionów jednostek pamięci, zanim nawet rozważymy niezwykle złożony kod wymagany do tego, aby wszystko faktycznie działało.

Nauka prze jednak do przodu, jak jeszcze nigdy wcześniej. I kto wie, może już za kilka lat każdy z nas będzie nosił przy kluczach pendrive’a z kopią swojego mózgu.

Czytaj też: Szczepionka w sałacie? Naukowcy zamierzają umieścić składniki mRNA firmy Pfizer i Moderna w roślinach

Małgorzata Chuchel
Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Nauka