NaukaNewsTech

Robot nauczył się okazywać empatię

3 min czytania

Podczas eksperymentu badacze z Columbia Engineering zaobserwowali, że robot nauczył się patrzeć na świat z perspektywy drugiego robota. Jest to pierwszy przypadek okazywania prymitywnej formy empatii przez maszynę.

Roboty stają się coraz bardziej podobne do ludzi. Do wykształcenia w nich dojrzałości emocjonalnej daleka droga, która i tak może zaprowadzić donikąd. Trzeba jednak przyznać, że postępy, z jakimi mamy do czynienia w tym segmencie nauki są imponujące. Nie dalej jak dwa miesiące temu świat miał okazję podziwiać robota z ludzkimi oczami (pisaliśmy o tym tutaj). Osiągnięcia związane z robotami są równocześnie imponujące i lekko niepokojące. Zdolność do odczuwania emocji to coś, co do tej pory odróżniało nas od bezdusznych maszyn. Choć powstało wiele produkcji filmowych, w których roboty mają ludzkie cechy charakteru i uczucia (np. film “Chappie”), to w realnym świecie nie udało się tego osiągnąć. Aż do teraz.

Empatyczne roboty

Nowe badanie przeprowadzone przez Columbia Engineering, opublikowane w poniedziałek w Nature Scientific Reports, pokazuje, w jaki sposób robot nauczył się przewidywać przyszłe działania swojego partnera na podstawie zaledwie kilku klatek wideo.

Nasze odkrycia zaczynają pokazywać, jak roboty mogą patrzeć na świat z perspektywy innego robota.

Powiedział główny autor badania Boyuan Chen w oświadczeniu.

Naukowcy umieścili jednego robota w kojcu o wymiarach około 1 x 0,5 m. Zaprogramowali go tak, aby znajdował i poruszał się w kierunku dowolnego zielonego koła w jego polu widzenia. Czasami maszyna widziała zielone kółko w swoim widoku z kamery i poruszała się bezpośrednio w jego stronę. Innym razem zielony okrąg był zasłonięty przez wysokie czerwone pudełko. Robot poruszał się wtedy w kierunku drugiego zielonego koła lub w ogóle się nie poruszał. Po dwóch godzinach obserwacji ruchów robot obserwujący mógł przewidzieć ścieżkę tego drugiego. Obserwujący był w stanie przewidzieć schemat jego działań 98 ​​na 100 razy, w różnych sytuacjach. Poniżej zostawiam wideo, które tłumaczy cały eksperyment.

Zdolność obserwatora do postawienia się na miejscu swojego partnera i zrozumienia czy partner mógł, czy nie mógł zobaczyć zielonego kółka ze swojego punktu widzenia, jest prawdopodobnie prymitywną formą empatii.

Powiedział Chen.

Czy to początek ery robotów?

Zachowania robotów w tym badaniu są wyraźnie znacznie mniej wyrafinowane niż ludzkie. Mimo to naukowcy uważają, że mogą one być początkiem wyposażania robotów w tak zwaną teorię umysłu. Teoria ta mówi, że w wieku około 3 lat ludzie zaczynają lepiej rozumieć, że inni mają różne potrzeby i zachowania. Jest ona niezbędna dla ludzi, aby zrozumieć złożone interakcje społeczne, takie jak współpraca, rywalizacja, empatia, czy oszustwo.

Zdajemy sobie sprawę, że roboty nie pozostaną długo biernymi maszynami wykonującymi instrukcje. Podobnie jak w przypadku innych form zaawansowanej sztucznej inteligencji, mamy nadzieję, że utrzymamy tego rodzaju technologię w ryzach, tak aby wszyscy mogli odnieść korzyści.

Powiedział Hod Lipson, profesor inżynierii mechanicznej z Columbia i współautor projektu.

Badanie, które zostało przeprowadzone w laboratorium Creative Machines w Columbia Engineering, jest częścią większego projektu mającego na celu umożliwienie robotom rozumienia i przewidywania celów innych robotów na podstawie samych obserwacji wizualnych.

Czy tak samo będą analizować i przewidywać zachowania ludzkie? Myślę, że prędzej czy później jest to nieunikniona sytuacja. To, czy wykorzystają tę umiejętność przeciwko ludzkości pozostaje narazie pytaniem bez odpowiedzi.

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne, tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha oraz dokucza znajomym. Przez rok mieszkała w Wietnamie i uczyła dzieci angielskiego, ale stwierdziła, że jednak lubi zimę i wróciła do kraju. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Nauka