ArtyściFilmSerial

Robin Williams – dziś są jego urodziny – wspominamy

-

2 min czytania

Dziś jest 21 lipca. Gdyby Robin Williams żył kończyłby 69 lat.

Wspaniały, wesoły człowiek. Tak mówiono o tym amerykańskim aktorze i komiku. Rzeczywiście tak było. Nie tylko potrafił rozbawić każdego, ale był nominowany trzykrotnie do Nagrody Akademii Filmowej za filmy The Fisher King, Stowarzyszenie umarłych poetów i Good morning Vietnam. Otrzymał też statuetkę Oskara za rolę drugoplanową w doskonałym filmie Buntownik z wyboru.

Robin Williams pochodził z Chicago i ukończył szkołę aktorską. Jego pierwsza praca polegała na byciu mimem. Nie dziwne, ekspresja i gesty, które wydawać by się mogło, były dla młodego aktora jakby naturalne, świetnie wpasowały się ten zawód.

W połowie lat 70. aktor otrzymał małą rolę kosmity Morka w serialu komediowym. Ta kreacja przysporzyła tylu fanów Williamsowi, że nakręcono spinoff i przez 4 lata komik pokazywał swój kunszt na srebrnym ekranie. Stamtąd już było z górki, Popeye, Baron Munchausen, Stowarzyszenie umarłych poetów itd.

Oprócz filmów Robin Williams podkładał też głosy. Najbardziej znaną postacią, której udzielił nie tylko głosu, ale i osobowości, był dżinn z Alladyna. Rysownicy, tworząc tę postać, mieli w głowach obraz komika. Podczas produkcji nie poproszono nikogo innego o zagranie tej roli.

Niestety Disney nie zachował się w porządku i podczas promocji naciskał na uwypuklanie nazwiska Williamsa. Sam aktor nie chciał, aby to właśnie on był motorem napędowym. Zanim Alladyn pojawił się na ekranach kin, do animacji zatrudniano raczej nie znane nazwiska. Musical Disneya to zapoczątkował, a Shreck ugruntował.

Dosyć jednak o sporze Williams — Disney. Czy wiecie, że aktor był wielkim fanem gier? Tak, tak. W szczególności Legend of Zelda, na której cześć nadał córce imię… Zelda.

Niestety, pomimo wesołego usposobienia aktor cierpiał na depresję przez wiele lat, a także nadużywał alkoholu i narkotyków. Zmarł śmiercią samobójczą 11 sierpnia 2014 roku.

Robin Williams (1951 – 2014)

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Artyści