Nauka

Rekiny są wspaniałe! Okazuje się, że używają pola magnetycznego Ziemi do nawigacji

-

3 min czytania

Wiadomo, że Żółwie morskie polegają na polu magnetycznym, aby znaleźć drogę do plaż, przemierzając oceany, na których się wykluły.

Niedawno w czasopiśmie Current Biology naukowcy opisali, że mają w końcu jedne z pierwszych solidnych dowodów na to, że rekiny polegają tak jak żółwie na polach magnetycznych podczas długich podróży.

Pozostawało nierozwiązane, w jaki sposób rekiny zdołały z powodzeniem nawigować podczas migracji do wybranych lokalizacji. Te badania potwierdzają teorię, że używają pola magnetycznego Ziemi, aby pomóc sobie znaleźć drogę, to naturalny GPS

Powiedział Bryan Keller z Florida State University Coastal and Marine Laboratory, kierownik projektu Fundacji Save Our Seas.

Znane są gatunki rekinów, które podróżują na duże odległości, aby co roku dotrzeć do bardzo specyficznie określonych miejsc. Wiadomo, że rekiny są wrażliwe na pola elektromagnetyczne. Od dawna spekulowano, że mogą używać tych pól do nawigacji. Problem stanowiło znalezienie sposobu na przetestowanie tego na rekinach.

Okazuje się, że rekiny są trudne do badania i sam Keller był zdziwiony, że tym razem się udało. Potrzebne były mniejsze gatunki tych zwierząt, bo łatwiej na nich przeprowadzić badanie. Nie tylko małe rekiny były potrzebne, ale i takie, które powracają co roku w określone miejsca. Wybór padł na “Młoty Tyburo” (Sphyrna tiburo)

Młoty Tyburo wracają co roku do tych samych ujść rzek, co pokazuje, że wiedzą gdzie jest “dom” i mogą do niego nawigować z odległych miejsc.

Podstawowe pytanie miało odpowiedzieć czy Młoty Tyburo poradzą sobie z podróżą powrotną, opierając się  na mapie magnetycznej. Do eksperymentów wykorzystano 20 nieletnich małych rekinów złowionych na wolności. W swoich badaniach naukowcy wystawili zwierzęta na warunki magnetyczne reprezentujące miejsca oddalone o setki kilometrów od miejsc ich złapania. Takie próby pozwalają na proste sprawdzenie, w którą stronę rekiny będą się zwracać podczas płynięcia, jeśli rzeczywiście polegają na polach magnetycznych.

Rekiny wystawiono na działanie pola magnetycznego odpowiadającego północnej i południowej półkuli. Okazało się, że rekiny ustawiały się zgodnie z przewidywaniami. Teraz naukowcy sugerują, że ta zdolność nawigacji wpływa na strukturę populacji rekinów. Odkrycia, których dokonano na Młotach Tyburo, pomogą wytłumaczyć także inne imponujące wyczyny rekinów, takie jak na przykład podróże jednego Żarłacza Białego między Afryką Południową a Australią w te same miejsca co roku.

Podsumowując rekiny, Keller na końcu powiedział:

Jak fajnie jest, że rekin może przepłynąć 20 000 kilometrów w obie strony w trójwymiarowym oceanie i wrócić do tego samego miejsca? To naprawdę niesamowite. W świecie, w którym ludzie używają GPS do nawigacji prawie wszędzie, ta umiejętność jest naprawdę niezwykła.

Czytaj też: Activision kończy współpracę z aktorem Call of Duty po seksistowskich komentarzach

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Nauka