LifestyleLudzieMood

Psychoterapia wspomagana ketaminą jest dostępna w Czechach!

-

2 min czytania

Ketamina to od lat środek, który jest uważany przez wielu specjalistów, jako potencjalne rozwiązanie walki z depresją.

Badania nad skuteczność ketaminy w leczeniu depresji trwają już od dekady. Sześc lat temu brytyjski naukowiec Rupert McShane w rozmowie z BBC wyjawił, że użytkownicy ketaminy świetnie reagują na działanie środka znieczulającego.

“Dla niektórych to naprawdę drastyczna zmiana, ale na lepsze! Proszę mi wierzyć, kiedy patrzę na pacjenta, wracającego do zdrowia, wiem, że warto było zostać psychiatrą. Ci, których poddałem tego typu terapii, twierdzą, że ketamina pomogła im odzyskać tryb myślenia sprzed choroby, a ich bliscy cieszą się z odzyskania członka rodziny” wyjaśniał lekarz.

W 2020 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła spray do nosa z pochodną ketaminy, który miał być wykorzystywany w trakcie terapii, jako wsparcie dla leczenia depresji.

Czeska klinika, jako pierwsze miejsce w Europie, oferuje psychoterapię wspomaganą ketaminą. Mogą w niej wziąć udział osoby, u których zdiagnozowano chorobę.

Przy korzystaniu z ketaminy w trakcie leczenia depresji każda dawka zażywana jest pod okiem terapeuty. Dawki są minimalne, na tyle, aby nie wywoływać znieczulenia. Klinika Psyon oferuje w swojej ketaminowej terapii sesje przygotowawcze, integracyjnę i jedną sesją z wykorzystaniem ketaminy.

Według badań ketamina ma pozytywne działanie na niemalże połowę pacjentów. Działanie często jest natychmiastowe i może utrzymywać się przez kilka dni po zażyciu. Oczywiście bez odpowiedniego wsparcia terapeuty ketamina nie okaże się magicznym środkiem, który was uratuje.

“Ta tak zwana „psychoterapia wspomagana” może pomóc klientom spojrzeć na ich wzorce emocjonalne, poznawcze i behawioralne oraz pomóc im w kształtowaniu tych wzorców w kierunku trwałej zmiany adaptacyjnej” – powiedział profesor Jiří Horáček, psychiatra, badacz i jeden z założycieli Psyon.

Źrodło: F5.pl

Czytaj też: Czy DMT to przyszłość walki z depresją? Anglicy ruszają z badaniami

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Lifestyle