GamingNews

PSA: Cyberpunk 2077 nie wykorzystuje w pełni mocy waszych komputerów! Oto jak to naprawić własnoręcznie.

-

3 min czytania

Domowy sposób czyni cuda.

Cyberpunk 2077 działa jak działa. Bugi, spadki klatek nawet na mocnych sprzętach, tragiczne wersje konsolowe. Jednak jeśli chodzi o pecety to jest na to rozwiązanie. Aż dziw mnie bierze jak się o tym dowiedziałem, bo zalatuje to amatorszczyzną. Spójrzcie na poniższy screen:

CP2077

błędny config

Interesuje nas kolumna PC, pozostałe to konsole. To mój config budżetu pamięci, mój komputer ma 16gb RAM i Geforce’a 2060 z 6gb VRAM. PoolCPU i PoolGPU odpowiadają odpowiednio za wasz RAM i karty graficzne. Widzicie tutaj coś dziwnego? Otóż PC ma przypisane tyle samo mocy co konsole!

Jest bardzo prosty sposób na odblokowanie pełnej mocy i wzrost ilości klatek. I działa! Potwierdzam to z mojego kompa, gdzie uzyskałem znacznie więcej fps-ów, co pozwoliło mi nawet na zwiększenie niektórych ustawień, w tym Ray Tracingu. Użytkownicy Reddit również raportują o wzroście płynności gry. Oto jak to zrobić:

  • Przechodzicie do folderu z grą, wybieracie folder engine, potem config i, za pomocą notatnika, otwieracie plik memory_pool_budgets.csv
  • znajdujecie linijki PoolCPU i PoolGPU
  • w PoolCPU wpisujecie połowę wartości waszej pamięci RAM (w moim wypadku 8), nie zapomnijcie napisać GB
  • w PoolGPU wpisujecie pamięć VRAM waszej karty (w moim wypadku 6, jak nie jesteście pewni waszej sprawdźcie w necie)
  • zapisujecie i cieszycie się płynniejszą rozgrywką

Pamiętajcie, żeby zawczasu zrobić kopię zapasową pliku, który edytujecie!!!

Nie mogę wyjść z podziwu, że nawet w tym wypadku mamy powtórkę z Wiedźmina 3. Gracze ponownie sami zabrali się za naprawianie produkcji zanim pojawią się oficjalne łatki od deweloperów. Takie coś nie powinno mieć miejsca, że gracze są także beta testerami. Z drugiej strony taka “współpraca” działa dobrze na obie strony. My szybciej dostaniemy łatki, a deweloperzy mają dodatkową pomoc. Wiem, że większość z was powie, że przecież robią to za darmo, a w studiu są opłacani ludzie. Mogę się z tym zgodzić, ale pamiętajcie też, że robią to zapaleńcy i modderzy. Podczas takiej pracy uczą się silnika gry, dzięki czemu w przyszłości możemy dostać rewelacyjne modyfikacje gry.

Sposób na pewno pomoże posiadaczom minimum 16GB pamięci RAM, nie wiem jak z 12toma. Jeśli chcecie wiedzieć więcej to tutaj macie oryginalny post na Reddit. Działa i w wersji GOG i Steam. Podzielcie się z nami czy gra się wam lepiej!

Szymon Czaja
Gracz od czasów Amigi 500 i Desert Strike. Pasjonat Gwiezdnych Wojen i wszystkiego co science fiction - od kampowego pulpu w stylu ''Morderczych pomidorów z Marsa'' do hard science fiction. Nie pogardzi też dobrym i mrocznym fantasy. Warhammer 40000 to, według niego, najlepszy world building w historii gier. Nie lubi używać liczb ani gwiazdek do oceniania rzeczy. Wyznawca mantry ''for gamers by gamers'', nie napisze recenzji, póki nie skończy gry i powie wprost, jak mu się coś nie podoba. Dalej czeka na ekranizację Thorgala i Szninkla i porządną wersję legend arturiańskich, żeby chociaż na chwilę mógł zapomnieć o Excaliburze, którego widział setki razy.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Gaming