GamingNewsTech

PS5 lepiej sprzedaje się w odsprzedaży, dane StockX

-

2 min czytania

Niedobór konsol na rynku sprawia, że odsprzedaż kwitnie, a zarazem windowanie cen za nowe sztuki. Firma StockX przedstawiła dane, właśnie na temat odsprzedaży i … Playstation 5 znowu dominuje.

Na początek wyjaśnię, czym jest StockX. Jest to serwis zajmujący się weryfikacją rzeczy i odsprzedaży produktu na zasadzie aukcji. Firma pochodzi z Detroit. Wydawałoby się, że jest to kolejna strona z aukcjami, jednak ważnym punktem jest tu przesyłanie towaru do nich, aby mogli zweryfikować stan i jakość produktu.

Na rynku odsprzedaży konsola od Sony sprzedaje się lepiej od produktu Microsoftu w proporcji dwa do jednego. Z blisko 60 tys. odsprzedanych konsol 63% stanowiło PS5. Zresztą obie konsole były trudne do zdobycia ze względu na opóźnienia w produkcji tego sprzętu. Nie tylko giganci mieli problemy z produkcją. Strony sklepów internetowych potrafiły się wieszać ze względu na ogromną ilość zakupów w momencie pojawienia się nowych dostaw. Popyt na konsole był tak duży, że cena w odsprzedaży jest prawie dwa razy większa od tej z półek sklepowych.

Prawie miesiąc temu odbyła się premiera obu konsol na całym świecie. Momentalnie też zabrakło ich w sklepach. Nie jest to problem tylko w Polsce. Financial Times napisał, że znalezienie konsoli graniczy z cudem, prawie jak znalezienie Złotego Biletu, z filmu Willy Wonka. Bardzo wiele osób, które kupiły konsole, odsprzedaje je ze względu na zysk, który mogą otrzymać. Wymieniona wcześniej firma podaje średnie ceny (w dolarach) dla odsprzedaży nowych sztuk na swoich stronach. Dla wszystkich rynków, czyli US, UK i EU ceny te to około 900 dolarów za PS5 i 730 dolarów za Xbox. Przy sklepowej cenie około 500 dolarów to doskonała marża.

Sytuacja z brakiem konsol powoduje sytuacje takie, jaka miała miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie pewna grupa osób zmówiła się i zakupiła 3500 sztuk z zamiarem droższego odsprzedania. Są też zabawne sytuacje, jak np. mężczyzny z Hongkongu, który musiał odsprzedać konsole, bo mu żona kazała i nie dała się nabrać, że jest to nowy filtr powietrza.

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Gaming