GamingNews

Protokół naruszenia aktywny – CD Projekt zaatakowane przez hakerów

-

3 min czytania

CD Projekt przeżywa teraz bardzo zły okres. I końca, jak na razie, nie widać. Problem na dziś – hakerzy i wyciek danych.

Ekipa z CD Projekt nie ma ostatnio łatwego życia. Przedwczesna premiera Cyberpunka 2077 i ogrom pracy przy jego naprawie, procesy sądowe, luki w plikach pozwalające ”moderom” przejąć kontrolę nad komputerami użytkowników etc. To jedna z najtragiczniejszych historii ostatnich lat, gdzie studio, które dotychczas traktowane było z miłością i szacunkiem wszystkich graczy na świecie, dołączyło do grona złych dzieciaków, jakimi są EA, Bethesda i Activision.

Jakby tego było mało, to wczoraj, czyli 8 lutego 2021 roku, serwery CD Projektu zostały zhakowane przez nieznanych sprawców:

Protokół naruszenia aktywny - CD Projekt zaatakowane przez hakerów

fot by CD Projekt

Jak informuje CDP, nieznany sprawca/grupa dostał się na serwery firmy, pobrał wszystkie kody źródłowe – Cyberpunk 2077, Wiedźmin 3 i, najprawdopodobniej jego wersja na konsole nowej generacji, Gwint i inne. Dodatkowo w rękach hakera/-ów znalazły się wszystkie dokumenty dotyczące księgowości, administracji, inwestorów etc. Serwery oczywiście, po całej akcji zostały zaszyfrowane.

Firma CD Projekt opublikowała również wiadomość, która zostawiono na ich serwerach. I jest bardzo zastanawiająca.

Protokół naruszenia aktywny - CD Projekt zaatakowane przez hakerów

fot by CD Projekt

Zastanawiająca jest forma całej wiadomości. Nie brzmi w ogóle profesjonalnie. Nawet hakerzy, przy zostawianiu takich wiadomości, starają się być poważni i groźni. Ta brzmi jak wiadomość jakiegoś małolata, wkurzonego na stan Cyberpunk 2077 w momencie premiery. Gracze, co do zdania na ten temat, są bardzo podzieleni. Jedni oczywiście twierdzą, że CDP-owi się należało, inni wysyłają wyrazy współczucia albo żarciki, jeszcze inni dziwią się nad samą wiadomością.

CD Projekt oznajmiło, że nie ulegnie żądaniom sprawcy i jest w trakcie badania całej sprawy. Trochę to ironiczne, że firma, która stworzyła grę krytykującą korporacje i gdzie istnieją hakerzy wykradający ich dane, sama została zhakowana przez netrunnera (cyberpunkowego hakera).

czytaj też: Wino z kosmosu- degustacja 12 butelek Bordeaux, które spędziły rok na stacji kosmicznej

Szymon Czaja
Gracz od czasów Amigi 500 i Desert Strike. Pasjonat Gwiezdnych Wojen i wszystkiego co science fiction - od kampowego pulpu w stylu ''Morderczych pomidorów z Marsa'' do hard science fiction. Nie pogardzi też dobrym i mrocznym fantasy. Warhammer 40000 to, według niego, najlepszy world building w historii gier. Nie lubi używać liczb ani gwiazdek do oceniania rzeczy. Wyznawca mantry ''for gamers by gamers'', nie napisze recenzji, póki nie skończy gry i powie wprost, jak mu się coś nie podoba. Dalej czeka na ekranizację Thorgala i Szninkla i porządną wersję legend arturiańskich, żeby chociaż na chwilę mógł zapomnieć o Excaliburze, którego widział setki razy.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Gaming