EkologiaFashionNews

Powstały ekologiczne buty z psiej sierści i grzybów

-

4 min czytania

Niemiecka projektantka Emilie Burfeind opracowała tak zwane “tenisówki skarpetowe” z podeszwą z grzybni i dzianinową cholewką, wykonaną z psiej sierści.

Czy podczas wyczesywania swojego psiaka, zastanawiałeś się kiedyś, co można wykonać z jego porzuconej sierści? W końcu niektóre zwierzęta są wręcz specjalnie hodowane, aby użyczyć swojego puchatego pokrycia do produkcji ubrań. Czemu by więc nie użyć sierści psa w bardziej kreatywny sposób niż zrobienie jego podobizny?

Pies zrobiony z sierści psa

Pies zrobiony z sierści psa

Na taki pomysł wpadła niemiecka projektantka Emilie Burfeind, która opracowała tenisówki skarpetowe z podeszwą z grzybni i dzianinową cholewką. Cholewka ta jest wykonana z psiej sierści, która została zrzucona podczas pielęgnacji i w przeciwnym razie zostałaby wyrzucona. Trener Sneature, bo tak nazywają się buty, składają się z zaledwie trzech materiałów – odnawialnych bioproduktów. Dla porównania tradycyjne trenażery są na ogół wykonane z około ośmiu do 12 różnych elementów, takich jak tkanina nylonowa i pianka z etylenu i octanu winylu. Wiele z nich powstaje na bazie ropy naftowej i przetrwa na wysypiskach nawet 1000 lat. Pod koniec swego żywota buty mogą być poddane recyklingowi lub kompostowaniu.

Porównanie budowy tradycyjnego buta z budową Trener Sneature

Porównanie budowy tradycyjnego buta z budową Trener Sneature (źródło: materiały prasowe)

Jak to jest zrobione?

Trenażery nie mają sznurówek i składają się głównie z jednej bezszwowej skarpety. Jest ona wykonana z psiej sierści, która została pozyskana od właścicieli psów przez berliński start-up Modus Intarsia. Została z niej wytworzona wysokiej jakości przędza, zwana Chiengora. Zatrzymuje ona o 42% więcej ciepła niż wełna owcza. Co ciekawe, Chiengora była niegdyś używana przez rdzenne społeczności na zachodnim wybrzeżu Ameryki.

W samych Niemczech co roku wyrzuca się 80 ton psiej sierści. W porównaniu ze zwierzętami hodowanymi i trzymanymi wyłącznie w celu produkcji włókna, udomowione trzymanie psów nie jest dodatkowym obciążeniem dla środowiska, ale zasobem, który i tak istnieje.

Powiedziała projektantka.

Tworzenie cholewki opiera się na technologii 3D. Proces ten pozwala na zrealizowanie cyfrowego, trójwymiarowego wzoru w jednym „nadruku”, bez szwów i odpadów. Co najważniejsze, oznacza to również, że ostateczny projekt może mieć różne właściwości użytkowe bez konieczności stosowania różnych materiałów. Dzianiną można manipulować, aby w niektórych miejscach była bardziej miękka lub twarda, czy też bardziej oddychająca lub elastyczna.

Struktura buta-skarpety w przybliżeniu

Struktura buta-skarpety w przybliżeniu (źródło: materiały prasowe)

Powstała w ten sposób skarpeta jest następnie zanurzana w płynnej gumie naturalnej pochodzącej z soku kauczukowca brazylijskiego, aby utworzyć wodoodporną warstwę wzdłuż podeszwy.

Grzybnia (struktura włókien wykorzystywana przez grzyby do wzrostu), jest mieszana z podłożem celulozowym wykonanym z konopi i innych odpadów rolniczych i hodowana w formie, aby stworzyć zewnętrzną i wewnętrzną podeszwę.

Projektantka szacuje, że buty mogą być używane przez około dwa lata. Po tym czasie kompozyt grzybni może zostać rozdrobniony, sproszkowany i ponownie użyty, podczas gdy tkaninę można rozdzielić na pojedyncze włókna w procesie znanym jako zgrzeblenie, przed ponownym użyciem.

Więcej o projekcie możesz przeczytać tutaj.

Czytaj też: Przezroczyste drewno? Tak, to możliwe. W dodatku jest mocniejsze i lżejsze od szkła

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne, tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha oraz dokucza znajomym. Przez rok mieszkała w Wietnamie i uczyła dzieci angielskiego, ale stwierdziła, że jednak lubi zimę i wróciła do kraju. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Ekologia