LudzieNews

Pomalowali na żółto skały w Tatrach. Policja szuka sprawców!

-

2 min czytania

Tatry to przepiękne miejsce, w którym turyści cieszą się górskimi widokami i świeżym powietrzem. Jednak w ostatni weekend, ktoś postanowił zniszczyć jeden z najpiękniejszych widoków górskich w rejonie Świnicy.

Jak donoszą przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego – do przestępstwa doszło 18- go września 2021 roku, kiedy to grupa turystów pomalowała sprayem na żółto skały w rejonie góry Sinicy.

Dokładnie o godzinie 14:00 funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie od turysty, który był naoczny świadkiem wandalizmu.

Z obserwacji świadka wynika, że za  dewastację odpowiedzialna jest czteroosobowa grupa zagranicznych turystów, prawdopodobnie pochodzenia czeskiego lub słowackiego. Pomimo natychmiastowej interwencji strażników, wandalom udało się zbiec z miejsca przestępstwa.

Może cię zainteresować: Netflix zaprasza na pierwsze w historii światowe wydarzenie dla fanów — już 25 września

W rozmowie dla portalu informacyjnego TVN24.pl-  Paulina Kołodziejska, szefowa Zespołu ds. Komunikacji i Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego. Opowiedziała o całym wydarzeniu:

W sobotę około godziny 14 otrzymaliśmy zgłoszenie od turysty o tym, że grupa obcokrajowców o ciemnej karnacji zniszczyła głazy na szczycie Świnicy. Mężczyzna, który poinformował nas o tym zdarzeniu, wysłał również zdjęcia. Widać na nich cztery osoby stojące w niedalekiej odległości od zniszczonego głazu. Straż parku udała się na wskazane przez turystę miejsce, ale nie udało się jej ująć sprawców zniszczeń. Sprawę przekazaliśmy policji.

Złapanie sprawców może być trudne, bo byli to obcokrajowcy i może ich już nawet nie być w Polsce – dodała w wywiadzie Paulina Kołodziejska.

Szefowa Zespołu ds. Komunikacji i Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego informuje także, że osoby odpowiedzialne za stan rezerwatu przywrócą skały do pierwotnego wyglądu. Niestety, ze względu na regulamin i prawo ochrony zabytków, pracownicy nie będą mogli użyć środków chemicznych do czyszczenia skał. Prawdopodobnie będą musieli czyścić je ręcznie.

Czytaj też: Szczepionka w sałacie? Naukowcy zamierzają umieścić składniki mRNA firmy Pfizer i Moderna w roślinach

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Ludzie