NewsPodróże

Planujesz wakacje w 2021? Bez szczepionki prawdopodobnie nie wsiądziesz do samolotu

-

2 min czytania

Linie lotnicze twierdzą, że w przyszłości międzynarodowi podróżni będą musieli udowodnić, że zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19, aby wejść na pokład samolotu.

Takie rozwiązanie na pewno będzie funkcjonować w australijskiej lini Quantas. Szef krajowego przewoźnika, Alan Joyce, powiedział, że posunięcie to będzie „koniecznością”, gdy dostępne będą już szczepionki.

Globalne lobby lotnicze IATA pracuje już nad aplikacją na telefony komórkowe, za pomocą której podróżni będą mogli udowodnić, że nie są zakażeni koronawirusem. Tego rodzaju “paszport covidowy” ma przyspieszyć wznawianie międzynarodowych podróży.

Podał we wtorek portal Bloomberg.

Quantas szuka sposobów na zmianę swoich warunków dla międzynarodowych podróżników. Branża została mocno dotknięta przez ograniczenia w podróżowaniu, więc szuka rozwiązań, które pozwolą jej pójść naprzód. W sierpniu premier Australii Scott Morrison powiedział, że szczepionka stanie się „tak obowiązkowa, jak tylko się da”. Wyjątkiem będą oczywiście przeciwwskazania medyczne. Jeszcze tego samego miesiąca Quantas odnotowała roczną stratę w wysokości prawie 2 mld dolarów australijskich (około 5,5 mld złotych).

Gdy szczepionka przeciw Covid-19 stanie się powszechnie dostępna, szczepienie może być wymagane od pasażerów międzynarodowych rejsów. Gdy rozmawiam z kolegami z innych linii lotniczych na świecie, myślę, że to będzie powszechna sprawa.

Powiedział Joyce, cytowany przez stację BBC.

Cyfrowy paszport covidowy

Jak zostało wyżej wspomniane, IATA rozpoczęła już pracę nad aplikacją, za której pośrednictwem potencjalni pasażerowie będą mogli udowodnić odbyte szczepienie. Aplikacja oraz wymóg szczepień to rozwiązanie, które ma przyspieszyć odmrożenie branży lotniczej. Jeśli podróżować będą jedynie osoby, które będą zaszczepione, to ryzyko zakażenia i tworzenia się nowych ognisk wirusa jest naprawdę bardzo małe.

Dla wielu osób będzie to szansa nie tylko na wakacje, ale też na odwiedzenie rodziny, z którą od miesięcy są odseparowani.

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne, tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha oraz dokucza znajomym. Przez rok mieszkała w Wietnamie i uczyła dzieci angielskiego, ale stwierdziła, że jednak lubi zimę i wróciła do kraju. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii News