KulturaPlanszówki

Planszówki, które pokocha nawet największy normik – taki, jak ja

-

3 min czytania

Moda na planszówki przybiera na sile. Pamiętam gdy 5 lat temu powróciłem do grania w “Magię i Miecz” i przypomniałem sobie wszystkie rozgrywki, które przez całe dzieciństwo toczyłem z moim bratem. Jednak wybranie odpowiedniej gry jest ciężkie. Są przygodówki, gry taktyczne czy narracyjne. Są karcianki i planszówki. I zawsze wchodząc do sklepu ciężko wybrać tę jedną, która ma zapewnić nam rozrywkę na długie wieczory. Dlatego przygotowałem krótką listę dla tych, którzy chcą powrócić do grania kośćmi z przyjaciółmi, a nie chcą po raz kolejny wyciągać Scrabble i Monopoly. I co najważniejsze – są to gry, które polubią nawet ci, którzy na planszówkach się nie znają, albo dopiero planują się poznać…

5. Talisman: Magia i Miecz

Gra, która w Polsce lat 90. była po prostu “MiMem” została w 1992 roku uznana za Grę Roku. Teraz, aby kupić oryginalną pierwszą edycję musicie się nieźle napracować, ale na szczęście Fantasy Flight Games wydało 7 lat temu poprawioną polską wersję ze wszystkimi dodatkami, których w tym momencie na rynku znajdziecie 10. Nie martwcie się jednak podstawka i tak starczy wam na wiele godzin i zapewni sporo emocji.

Może cię zainteresować: Polskie SPA wprowadziło płatny urlop menstruacyjny

4. Kolejka

Wydana we współpracy z IPNem “Kolejka” to jedna z ulubionych gier mojej lubej. Tytuł ma odwzorować czasy komuny i zadaniem graczy jest zdobycie odpowiednich towarów do przygotowania pierwszej komunii czy do wyjazdu nad morze. Oczywiście nie jest to proste bo w grze obowiązują znane z czasów komuny kartki. W 2011 roku powstał dodatek “Ogonek”, który dołączył do gry m.in. karty wódki czy Trybuny Ludu. Jeśli macie ochotę poczuć klimat komuny bez konieczności wystawania po papier toaletowy na mrozie polecamy “Kolejkę”.

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Kultura