GamingGościnnieIndie GamingListaOd redakcji

Plądruj, Zbieraj, Odkrywaj. 5 Najlepszych Dungeon Crawlerów dla znudzonych!

-

6 min czytania

Wyobraźcie sobie szary, majowy zimny wieczór-przy swoim pececie, cała biblioteczka gier, a zagrać nie ma w co! W taki wieczór właśnie przedstawiamy wam zestawienie 5 najlepszych niekończących się Dungeon Crawlerów na maj 2021.

Dungeon Crawler to forma niekończącej się rozgrywki, przemieszczanie się w losowo generowanych lochach, skrzynie wypełnione złote, oraz masa przeciwników do pokonania- to właśnie kwintesencja całego gatunku. Gatunek ten przechodzi mały kryzys, pomimo iż developerzy gier Indie, starają się, podtrzymywać jego popularność tworząc, hybrydowe modele”. Cóż to oznacza? Developerzy mieszają gatunki, z głównym ośrodkiem Dungeon Crawlera dodając elementy strategiczne, rts-owe, czy karciane.

Poniżej lista Dungeon Crawlerów na majowe wieczory.

Ciemność zagościła w Katedrze

Diablo 1 to hack n slash od kultowego Blizzard North, obowiązkowy dla każdego fana dungeon crawelrów. Przebudzone zło czyhające w katedrze małej wioski Tristram budziło dreszczowy podmuch przygody. Brudne i okultystyczne fantasy, przesiąknięte mrokiem i hektolitrami krwi, budowało niesamowitą imersję. Gracz wcielał się w samotnego śmiałka przeprawiającego się przez piętra podziemi katedry, dziesiątkując po drodze setki wrogów z piekła rodem, w ostatnim poziomie gry czyhał na nas Diablo, Pan Terroru”. Do wyboru mamy 3 klasy: Wojownika, Szelmę i Czarodzieja, którzy różnią się poziomem trudności w opanowaniu, oraz stylem gry. Łatwy i przejrzysty gameplay, niesamowita oprawa audiowizualna, wywołuje we mnie potężną nostalgię.

Diablo

Diablo

Bo w warzywniaku też można poexpić

Czas na Polskie podwórko. Moonlighter współczesny Dungeon Crawler, wyprodukowany przez 11 bit studio, jeden z najbardziej ocenianych gier idie w 2020 roku. Gra charakteryzuje się piękną kreskówkową grafiką, dobrze dobraną oprawą audio oraz dynamiczną rozgrywką z rodu starej The Legend of Zelda na konsolę NES z 21 lutego 1986 r. W grze wcielamy się w bezimiennego młodzieńca, mieszkańca małej spokojnej wioski, która w jednym momencie staje się celem poszukiwaczy skarbów. Napotkano tajemnicze wrota, które są po brzegi wypełnione cennymi przedmiotami. Główny bohater postanawia także wzbogacić się i staje się półetatowym poszukiwaczem przygód. Rankiem sprzedajemy przedmioty zdobyte na wyprawie w swoim sklepie odziedziczonym po zmarłych rodzicach, a w nocy ruszamy w pozyskiwaniu kolejnych dóbr. W Moonlighterze możemy również inwestować zarobione pieniądze w rozwój swojej wioski np: budujemy kuźnię lub stanowisko alchemiczne, czy nawet rozbudujemy swój sklep. Od wielu lat czekałem na taki tytuł, to dobrze zaprojektowany i przemyślany crawler, który polecam każdemu.

Moonlighter

Moonlighter

Wyobraźnia królem wszystkiego

Tytuł ten wywołał we mnie wielkie zaskoczenie, nie zawsze grafika czy audio jest najważniejsza. Wydaje mi się, że zawsze w grze najważniejsza jest historia. Otchłań jest przedstawicielem gatunku MUD (Multi User Dungeon) – gra tekstowa, stworzona przez dwie osoby: Grzegorza,Weq” Nowaka i człowieka o pseudonimie Hoborg. Stworzona w roku 1999, co ciekawe rozwijana jest do dzisiaj. Gra nie posiada określonej fabuły, nie ma scieżki audio ani żadnej grafiki. W skrócie posiadamy komendy, które pozwalają nam poruszać się po świecie królestwa Altmand. Do wyboru mamy 8 klas postaci, czyli: Wojownik, Łowca, Złodziej, Skrytobójca, Mag, Kleryk, Nekromanta i Elementalista. Dodatkowo możemy wybrać rasę postaci: Elf, Człowiek, Hobbit, Krasnolud. Jeśli chcemy bardzo mocno poczuć imersję tego MUD-A, to wystarczy nam tylko i wyłącznie wyobraźnia. Jeśli lubisz czytać i ekspolorać świat, którym sam piszesz swoją historię, to ten tytuł jest dla ciebie. Otchłań udostępniona jest za darmo!

Otchan

Otchan

FPS w piramidzie

Ziggurat stworzony przez Milkstone Studios, to nietypowy przedstawiciel, crawlerów”. Jest to gra łącząca mechaniki dynamicznej gry akcji, pierwszoosobowej perspektywy i standardowego systemu Dungeon Crawler. Lekko kreskówkowa grafika przypomina nam grę Orcus Must Die lub Dungeon Defender. Oprawa audio adekwatna do dynamiki gry. Wcielamy się w neofitę, który wkracza do tytułowego Ziggurat, by udowodnić swoją wartość i zasłużyć na tytuł najpotężniejszego czarodzieja wszechczasów. Przemierzamy wielopoziomowe piętra piramidy, mordując duże połacie wrogów, zbierając przy tym złoto, materiały i inne wszelkie dobra. Poziom trudności jest bardzo wysoki, gdy gracz poniesie śmierć, zaczynamy grę od początku. Jedynie co pozostaje nam po śmierci to karty umiejętności, które uzyskamy po zabijaniu bossów. Świetny tytuł dla fanów Quake lub Hexena.

Ziggurat

Ziggurat

Groteskowa krew i piesek z plecakiem

Torchlight to dzieło studia Runic, w skład tego studia wchodzą byli pracownicy, którzy pracowali nad samym Diablo II. Gra bezbłędnie zalicza się do gatunku, diablopodobnym”. Przed rozpoczęciem przygody mamy do wyboru 3 klasy postaci: Wojownika, Czarodzieja oraz Łotrzycę, ale to nie wszystko. Mamy do wyboru 3 kompanów, którzy pomagają nam w transporcie pozyskanych przedmiotów podczas mordowania poczwar, między innymi są to: kot, pies, oraz łasica. Gdy dokonamy już wyboru, tafiami do mrocznego miasteczka, gdzie głównym dochodem ich dochodem było górnictwo. Do momentu, gdy kopalnie nawiedzają duże połacie pokręconych plugastw. Do miasteczka wkraczamy my jako bezimienny bohater. Runic postawiło na grafikę komiksową z dużą ilością żywych barw. Oprawa audio jest bardzo podobna do diablo- lekkie nuty gitary dlikatnie muskają nasze uszy, klimant gry zanurza nas w imersji szarości i granatu gry. Rozgrywka jest bardzo płynna i dynamiczna, dziesiątkowanie poczwar jest niesamowicie relaksujące. Jeżeli lubicie hack n slashe, to ten produkt po diablo 1 jest obowiązkowy do zaliczenia.

Runic

Runic

Artyku gocinnie przygotował Daniel Przekociński

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Gaming