LifestyleLudzie

O tym dlaczego pandemia powoduje gwałtowne rozstania i rozwody

-

3 min czytania

Na całym świecie rośnie liczba rozwodów i rozstań. Eksperci ds. relacji ostrzegają, że krzywa rozpadu wywołana pandemią jeszcze nie osiągnęła szczytu.

Jak informuje portal BBC, ilość wniosków o rozwód i separację gwałtownie rośnie na całym świecie. Brytyjska firma prawnicza Stewarts odnotowała wzrost liczby zapytań o pozew rozwodowy o 122% w okresie od lipca do października w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Z kolei organizacja Charity Citizen’s Advice zgłosiła wzrost wyszukiwań internetowych w sprawie porad dotyczących zakończenia związku. W Polsce sytuacja zdaje się nie być jeszcze taka zła. Jeśli idzie o zakańczanie, to bardziej interesują nas inne sprawy.

screen wyszukanie słowa zakończyć z google

Jeśli idzie o zrywanie, to oprócz zrywania więzi międzyludzkich jesteśmy zainteresowani także zrywaniem z cukrem, z umową zlecenie czy też z tapetą na ścianie. screen wyszukanie słowa zerwać z google

Wróćmy jeszcze na chwilę do liczb.

Jedna z głównych witryn do zawierania umów prawnych w USA ogłosiła niedawno 34% wzrost sprzedaży podstawowej umowy rozwodowej. 20% sprzedaży stanowili nowożeńcy, którzy pobrali się w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Podobny wzorzec miał miejsce w Chinach, które na początku pandemii zaliczyły jeden z najbardziej surowych lockdownów.

Jak pandemia wpływa na nasze podstawowe relacje

Nie będzie żadną nowością informacja, że obecna sytuacja wpływa na wiele sfer naszego życia, w tym na nasze najbliższe relacje. W zasadzie to one ucierpieć mogą najbardziej. Blokady i dystans społeczny powodują, że pary spędzają ze sobą coraz więcej czasu. W wielu przypadkach zadziałało to, jak katalizator rozpadów, które mogły mieć miejsce, już wcześniej, jednak problemy związkowe były maskowane. O ile łatwo jest to zrobić, kiedy widzi się partnera tylko kilka godzin w ciągu dnia po pracy, o tyle trudne stało się to, spędzając ze sobą praktycznie całe dnie.

Co powoduje rozstania i rozwody

Uważa się, że wzrost liczby rozstań jest powiązany z wynikami licznych badań dotyczących życia pracujących rodziców podczas Covid-19. Sugerują one, że kobiety nadal mają nieproporcjonalny udział w pracach domowych i opiece nad dziećmi. Badane spodziewały się, że partner, który będzie w pobliżu, zamiast w pracy bardziej im pomoże. Dla wielu kobiet rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna i spowodowało to rozpady ich związków. Dla innych par kluczową rolę odegrał wzrost problemów ze zdrowiem psychicznym. Nagle ich relacja z partnerem zaczęła wymagać za dużo wysiłku emocjonalnego, psychicznego i fizycznego, więc woleli się z niej wypisać.

Dla wielu młodych par pandemia może być jednym z pierwszych poważnych wyzwań życiowych, przed którymi stają. Warto więc w tym szczególnym czasie zadbać o nasze relacje – niezależnie od tego, z jakim są stażem.

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne, tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha oraz dokucza znajomym. Przez rok mieszkała w Wietnamie i uczyła dzieci angielskiego, ale stwierdziła, że jednak lubi zimę i wróciła do kraju. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Lifestyle