ArtsyNewsTech

Ożywianie zdjęć zmarłych przodków? Aplikacja Deep Nostalgia robi furorę w sieci

-

2 min czytania

Nowa, oparta na sztucznej inteligencji aplikacja o nazwie „Deep Nostalgia” wprawia w ruch osoby na starych zdjęciach. Kogo ożywisz jako pierwszego?

W uniwersum Harrego Pottera ruchome fotografie nie są niczym zaskakującym. Czy wyobrażasz sobie jednak, że na półce w Twoim domu stoi oprawiona w ramkę poruszająca się postać już dawno zmarłej prababci? Choć ożywianie zdjęć z początku wydaje się fajnym pomysłem, trzeba przyznać, że jest to też trochę przerażające.

Oparta na sztucznej inteligencji usługa Deep Nostalgia, która animuje nieruchome zdjęcia, stała się głównym bohaterem Twittera w ostatnią niedzielę. Oferowana przez internetową firmę genealogiczną MyHeritage usługa, wykorzystuje sztuczną inteligencję licencjonowaną od D-ID do stworzenia efektu poruszania się nieruchomego zdjęcia. To trochę jak funkcja iOS Live Photos, która dodaje kilka sekund wideo, aby pomóc fotografom smartfonów znaleźć najlepsze ujęcie.

Deep Nostalgia może jednak robić zdjęcia dowolnym aparatem i tchnąć w nie „życie”. Program wykorzystuje nagrane wcześniej filmy przedstawiające ruchy twarzy i ostatecznie stosuje ten, który najlepiej pasuje do danego nieruchomego zdjęcia. Celem aplikacji jest umożliwienie przesyłania zdjęć zmarłych bliskich i zobaczenia ich w „akcji”.

Jak ożywić zdjęcie?

Aby skorzystać z aplikacji, musisz najpierw założyć darmowe konto na MyHeritage, a następnie przesłać zdjęcie. Dalej proces jest zautomatyzowany i nie musisz się niczym martwić. Witryna poprawi nawet jakość obrazu przed jego animacją i utworzeniem GIF-a. Strona zapewnia, że nie udostępnia zdjęć osobom trzecim, a na jej stronie głównej znajduje się komunikat:

Zdjęcia przesłane bez ukończenia rejestracji są automatycznie usuwane, aby chronić Twoją prywatność.

W ramach darmowych testów można przerobić 5 zdjęć.

Oczywiście program stał się czymś w rodzaju generatora memów na Twitterze, a użytkownicy próbują wykorzystać sztuczną inteligencję do granic jej możliwości. Archeolog wykorzystał na przykład zdjęcia starożytnych posągów. I z góry przepraszam, za nowy powód Twoich koszmarów sennych.

Deep Nostalgia może obsługiwać tylko pojedyncze głowy i animuje tylko twarze, więc nie będziesz w stanie reanimować na przykład mumii.

Jeśli masz zamiar wypróbować Deep Nostalgia, przygotuj się na surrealistyczne doświadczenie. Bo ta sztuczna inteligencja jest przerażająco dobra. Pamiętaj przy tym, że są takie zdjęcie, które lepiej jednak pozostawić nieanimowane.

Czytaj też: Robot nauczył się okazywać empatię

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne, tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha oraz dokucza znajomym. Przez rok mieszkała w Wietnamie i uczyła dzieci angielskiego, ale stwierdziła, że jednak lubi zimę i wróciła do kraju. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Artsy