EkologiaGaleriaLifestyle

“Ósmy kontynent” – koncepcja pływającej stacji, która ma oczyścić nasze oceany

-

3 min czytania

Ambitna koncepcja Lenki Petrákovej proponuje rozwiązanie jednego z największych problemów zanieczyszczenia środowiska – śmieci oceanicznych.

Lenka Petrákova to pochodząca ze Słowacji architekta. Niedawno świat mógł podziwiać jej innowacyjny projekt, nazywany „ósmym kontynentem”. Konstrukcja ma w założeniu zbierać śmieci z powierzchni wody i rozkładać je na materiał nadający się do recyklingu. Ogromna pływająca stacja jest nadzieją na czystszą i zrównoważoną przyszłość środowisk morskich. W wyniku konkursu ogłoszonego przez fundację Jacques Rougerie, Petrákova otrzymała za swój pomysł nagrodę Grand Prix 2020 za architekturę i innowacje morskie. Konstrukcja póki co przeznaczona jest dla Pacyfiku.

Składa się z pięciu głównych części:

  • bariery,
  • kolektora,
  • centrum badawczo-edukacyjnego,
  • szklarni,
  • części mieszkalnej wraz z zapleczem,

Oprócz oczyszczania wody autorka wyobraża sobie pływającą stację również jako platformę interdyscyplinarną. Centrum badawczo-edukacyjne mogłoby być miejscem, w którym by demonstrowano coraz bardziej niepokojące warunki środowisk morskich.

Jak miałby działać Ósmy kontynent?

Każda z pięciu części konstrukcji jest dostosowana do swojej funkcji. Bariera unosi się na powierzchni wody i zbiera odpady, które są następnie sortowane i składowane w kolektorze. Ośrodek badawczo-edukacyjny jest połączony z kolektorem i szklarniami w celu śledzenia procesów wodnych i ich badania. Szklarnie są ukształtowane tak, aby zoptymalizować zbieranie skroplonej wody. Budową przypominają duże żagle i mają umożliwić poruszanie się stacji.

Pomieszczenia mieszkalne, przestrzenie publiczne i obiekty pomocnicze przechodzą przez środek budynku i łączą wszystkie części, geometrycznie dopasowując się do statku. Stacja pływająca jest samowystarczalna, więc jej elementy muszą ze sobą współpracować, aby optymalizować źródło zasilania. Bariera zbiera energię pływów, która napędza turbinę do zbierania odpadów. Szklarnia jest pokryta panelami słonecznymi, które zapewniają moc do ogrzewania zbiorników wodnych, umożliwiając odparowanie wody i jej odsalanie. Po ekstrakcji ścieków przefiltrowana, czysta woda jest wpompowywana do zbiornika wody lub odsalana i wykorzystywana do hydrofobowej uprawy roślin w obiekcie.

Czytaj też: W Arabii Saudyjskiej powstanie rewolucyjne miasto “The Line” o zerowej emisji dwutlenku węgla. Jakim oraz czyim kosztem?

Życiodajny ocean cierpi i musimy pomóc przywrócić mu równowagę, aby nasza planeta przetrwała. Nie możemy tego osiągnąć tylko dzięki technologii, ale potrzebujemy interdyscyplinarnej platformy, aby kształcić ludzi i zmieniać ich relacje ze środowiskiem morskim dla przyszłych pokoleń.

Powiedziała Lenka Petrákova.

Czy projekt zostanie zrealizowany? Tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, niemniej jednak trzymamy za Panią Lenkę kciuki.

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne, tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha oraz dokucza znajomym. Przez rok mieszkała w Wietnamie i uczyła dzieci angielskiego, ale stwierdziła, że jednak lubi zimę i wróciła do kraju. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Ekologia