LifestyleNews

Szef lini lotniczych odmówił udzielenia urlopu menstruacyjnego. Został ukarany grzywną

-

2 min czytania

Były dyrektor generalny linii lotniczych Korei Południowej został ukarany grzywną za odmowę udzielenia urlopu menstruacyjnego. Twierdzi, że pracownice nie przedstawiły wystarczających dowód na aktualny przebieg miesiączki.

Urlop menstruacyjny pozwala kobietom w czasie okresu wziąć jeden lub dwa dni wolne w miesiącu. Czasem są one płatne, a czasem nie. Taki system funkcjonuje w wielu krajach, w tym na przykład w Japonii, Indonezji i na Tajwanie (a w Polsce oczywiście dalej jak w lesie). Jednak korzystanie z niego wśród kobiet jest zwykle na niezbyt wysokim poziomie. Zwolennicy twierdzą, że urlop menstruacyjny jest dla kobiet tak samo ważny, jak urlop macierzyński. Z kolei krytycy uważają, że wzmacnia to negatywne stereotypy pracowników płci żeńskiej, a nawet może zniechęcać pracodawców do zatrudniania kobiet. Kto jednak nigdy nie przeżył bolesnej miesiączki, nie powinien mieć na ten temat kompletnie nic do powiedzenia.

Jak podaje koreańska prasa Kim Soo-cheon, były dyrektor linii lotniczych Asiana Airlines, który odmówił kobietom skorzystania z urlopu menstruacyjnego chronionego prawem pracy, został ukarany grzywną w wysokości prawie 1800 dolarów przez sąd w Korei Południowej. I bardzo dobrze. Od 1953 roku kobietom w Korei Południowej zezwala się na jeden dzień wolny w miesiącu, jeśli mają bolesne miesiączki. Pan Kim odrzucił łącznie 138 wniosków od 15 stewardess w 2014 i 2015 roku. Twierdził, że pracownice nie przedstawiły wystarczających dowodów na wystąpienie miesiączki. A szkoda, bo bardzo ciekawi mnie, jak by zareagował gdyby wszystkie przyniosły mu zużyte środki higieniczne.

Sąd niższej instancji prowadził sprawę przeciwko Kimowi od 2017 r. Mimo że stwierdzono wiele podejrzanych przypadków, kiedy pracownicy ubiegali się o urlop w okolicach świąt lub dni wolnych, sąd orzekł, że proszenie ich o udowodnienie, że mają miesiączkę, naruszyło prywatność i prawa człowieka.

Wyrok został utrzymany w mocy przez sąd wyższej instancji.

Czytaj też: Mumia powraca! Za pomocą druku 3D odtworzono głos egipskiego księdza liczącego 3000 lat

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Lifestyle