Newsxd

Odkryto kopalnię kryptowalut w Komendzie Głównej Policji

-

2 min czytania

W Komendzie Głównej Policji na służbowym sprzęcie, funkcjonowała kopalnia kryptowalut – informuje portal tvn24.pl. Jednego z “górników” już zwolniono, a z kolejnym trwa proces rozwiązywania umowy o pracę.

Sposobów na nudę w pracy jest wiele. Niektórzy przeglądają memy, inni siedzą na Facebooku, a pracownicy Komendy Głównej w Warszawie zakładają sobie kopalnię kryptowalut na służbowym sprzęcie. Jak pisze portal tvn24.pl, według ich nieoficjalnych informacji potwierdzonych w dwóch niezależnych źródłach, na trop kopalni kryptowalut w komendzie wpadli… sami pracujący tam policjanci. Wydobywaniem kryptowalut, miał się zajmować policyjny informatyk, który wykorzystał do tego policyjne komputery. Wcześniej miał je wyposażyć w specjalistyczne karty graficzne, a także oprogramowanie.

W przypadku wydobywania kryptowalut problemem jest koszt prądu, bo karty graficzne są energochłonne. Dodatkowo miał (w komendzie – red.) świetne łącze, również za darmo – mówi nasze źródło i dodaje, prosząc o zachowanie anonimowości: – Najpoważniejsza obawa, poza wizerunkową, dotyczy tego, czy w efekcie tych działań nasze bazy danych nie wypłynęły na zewnątrz.

Chodzi o specjalne policyjne bazy danych, w których gromadzone są np. wszystkie informacje od tajnych współpracowników czy zapisy z policyjnych cyfrowych kartotek, które “nie przedawniają się”. – Jeśli ktoś kiedyś został skazany za handel narkotykami, to po pewnym czasie jego wyrok ulegnie zatarciu. Ale informacje o tym pozostają na zawsze właśnie w policyjnych archiwach – wyjaśniają nasi rozmówcy.

Czytamy w artykule na stronie.

Policja oficjalnie przekazała dziennikarzom portalu, że żadnej z baz danych nic nie grozi. Przekazano, że są one bezpieczne i nie stwierdzono żadnego łączenia poprzez wewnętrzną sieć, czyli Policyjną Sieć Transmisji Danych. Centrala policji poinformowała również, że komendant główny zwolnił w związku z incydentem jedną osobę. Trwa także proces rozwiązywania umowy o pracę z kolejną. Do warszawskiej prokuratury także zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zwolnionego dyscyplinarnie informatyka.

Czytaj też: Facebook potwierdził, że ​​pracuje nad inteligentnymi okularami Ray-Ban

Małgorzata Chuchel
Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii News