Od redakcjiPlanszówki

Nowe darmowe narzędzie dla mistrzów gry w RPG

-

3 min czytania

Bycie mistrzem gry RPG to nie lada wyzwanie. Nie dość, że jako jedyny przeczytałeś podręcznik od deski do deski, to musisz traktować graczy jak dzieci, które rozrabiają.

Jest to oczywiście wyolbrzymienie, bo przy dobrej ekipie twoja rola w RPG-u ogranicza się jedynie do opisywania świata. Czasem także do ograniczania ultraheroicznych zapędów graczy. Ile razy zdarzyło się, że poszukiwacze przygód chcieli wykonać salto z dwoma mieczami albo pływać w pełnej zbroi? Sam próbowałem i o ile niektóre systemy pozwalają i dopuszczają takie rzeczy, o tyle istnieją gry pod tym względem bezlitosne.

Fot. probabletrain

Fot. probabletrain

Kolejnym problemem jest zawsze dokładne opisywanie zamczysk i jaskiń, które nasi śmiałkowie odkrywają w poszukiwaniu skarbów. Siedząc naprzeciwko mistrza gry, ich lewo nie zawsze jest naszym lewem, a 3 metry na ich mapie często rozrastają się do długości boiska piłkarskiego. Po chwili patrzysz na mapę narysowaną przez nich i widzisz, że pomieszczenia narysowane przez graczy to koszmar inżyniera budowlanego. Teraz na szczęście masz możliwość narysowania mapy dla mniej rozgarniętych znajomych. Do pomocy masz darmowe narzędzie Dungeon Scrawl. Ten prosty i intuicyjny w obsłudze edytor pozwoli ci robić planszę w szybki i łatwy sposób. Nawet jeśli potrzebujesz coś na szybko zrobić, to z pomocą przyjdzie ci na przykład generator labiryntu. To na pewno zajmie graczy na jakiś czas albo przestraszy ich na, tyle że będziesz miał chwilkę dla siebie, aby puścić wodze wyobraźni.

Fot. probabletrain

Fot. probabletrain

Przygotowanie, a improwizacja w RPG-u

Oczywiście nic nie zastąpi dobrego przygotowania przez mistrza gry, ale jeżeli zdarza ci się grać w sandboxie to różne sytuacje na ciebie czekają. Zaraz, zaraz, ale czym jest ten sandbox? W przeciwieństwie do klasycznie budowanej przygody, gdzie jest quest jasno wyznaczony, w sandboxie gracze naprawdę mogą robić, co chcą, a główne questy toczą się niezależnie od graczy. Mogą oni w nich uczestniczyć lub nie. Mistrz gry nie kieruje i nie zmusza ich do robienia czegokolwiek. Jeśli gracze chcą chodzić po bagnach i zbierać rzadkie kwiaty, proszę bardzo.

W każdym razie mapa świata, okolic i miast jest niezwykle przydatna. Polecam dobrze przygotować się na sesję, a to narzędzie jest naprawdę pomocne. Jeżeli chcecie wspomóc autora, to możecie odwiedzić jego Patreona. Na stronie znajdziecie wskazówki, jak używać generatora map. U mnie jest już zapisany i zamierzam wykorzystać go w najbliższej sesji.

Czytaj także: Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę, wrażenia z wczesnego dostępu Baldur’s Gate 3

Fot. probabletrain

Fot. probabletrain

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Od redakcji