NaukaTech

Norwescy naukowcy chcą okiełznać huragany za pomocą bąbelków powietrza!

-

3 min czytania

Huragany to jeden z najbardziej niszczycielskich zjawisk atmosferycznych, jakie widział współczesny świat. Z powodu zmian klimatycznych pojawiają się coraz częściej w różnych rejonach świata, a może być tylko gorzej!

Na szczęście, naukowcy z norweskiej firmy OceanTherm chcą ujarzmić ten nieokiełznany dotąd żywioł, wykorzystując do tego magiczne właściwości bąbelków.

Tak zwana ,,kurtyna bąbelkowa” to innowacyjny projekt norweskiej firmy i zespołu naukowców, mający na celu dostarczanie sprężonego powietrza do perforowanych rur na dnie oceanu. Gdy wygenerowane bąbelki zaczną się unosić, wypychają zimną wodę z głębi. Dzięki temu procesowi powierzchnia wody ulega ochłodzeniu.

Może cię zainteresować: Czy Tesla planuje wprowadzić na rynek pojazd elektryczny bez kierownicy? Wszystko na to wskazuje!

Jak informują badacze z norweskiego instytutu National Oceanic and Atmospheric Association (NOAA) huragany powstają w skutek ocieplania się powierzchni oceanu i mieszania się z zimnymi masami powietrza. Taki proces zachodzący w przyrodzie przynosi duże ryzyko przekształcenia się burzy tropikalnej w huragan. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia huraganu jest wtedy, kiedy temperatura powierzchni oceanu przekroczy 26,5 stopnia Celsjusza.

Firma umieściła kurtyny już w kilku regionach Zatoki Meksykańskiej. Badacze pokładają dużą nadzieję w swój projekt. Uważają, że dzięki ich nowoczesnej technologii będą w stanie utrzymywać stałą temperaturę oceanu, minimalizując przy tym ryzyko częstego występowania huraganów w sezonie.

W wywiadzie dla stacji telewizyjnej FOX4NOW dyrektor generalny OceanTherm – Olav Hollingsaeter, wspomniał, że na projekt ,,bąbelkowej kurtyny” wpadł w momencie, kiedy był świadkiem zniszczeń, spowodowanych przez huragan Katrina w 2005 roku. Warto też wspomnieć, że niszczycielski żywioł zabrał wtedy 1833 istnień. Po tym dramatycznym wydarzeniu postanowili opracować coś, co przynajmniej zminimalizuje ryzyko występowania huraganów.

W ten sposób powstał projekt ,,Bubble Curtain”, który już od wielu lat chroni norweskie fiordy przed zamarznięciem podczas zimy. Jednak ich największym celem jest skonstruowanie 200- metrowej kurtyny, która mogłaby chłodzić jeszcze większe połacie powierzchni oceanu.

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje taka globalną inwestycją? Dyrektor wspomniał, że łączny koszt budowy rurociągu szacowany jest na 17,3 miliona dolarów.

Ostatnio huragan Ida, wiejący z prędkością 280 km/h, uderzył w wybrzeże centrum Luiziany, Baton Rouge i stan Nowy Orlean w USA. Żywioł zniszczył wiele budynków mieszkalnych, zablokował drogi i poprzewracał wiele drzew. Według oficjalnego raportu ponad 800 tys. domów zostało pozbawionych elektryczności, a w całym Nowym Orleanie nie ma obecnie energii elektrycznej. Norweska firma wierzy w to, że właśnie stworzenie takiej inwestycji uchroni wiele miast i krajów od tak silnej katastrofy.

Czytaj też: W pełni elektryczny samolot zakończył pierwszy lot testowy

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Nauka